Sleva 20 % na jazykové kurzy od Online jazyků & Easy Linga. Použijte slevový kód: MYENGLISH20

Rychlý přehled

Valletta památky a zajímavosti

Obsah článku

Valletta je hlavním městem Malty, je jedním z nejmenších hlavních měst Evropy s mnoha budovami, s výrazným barokním charakterem.

Valletta je obchodním a administrativním centrem Malty.

Navzdory své malé rozloze je však plná památek historického významu a budovami, které pocházejí až z 16. století.

Pokud plánujete navštívit Vallettu, je to skvělá volba. Určitě se Vám tu bude líbit.

Pojďme se společně podívat na to, o které památky nebo výjimečná místa prostě nesmíte přijít.

Valletta památky a zajímavosti

Katedrála svatého Jana

Začněme prohlídku Vallety návštěvou mistrovského díla barokního umění, kterým je katedrála svatého Jana. Její poněkud jednoduchá fasáda ukrývá úchvatný interiér.

Na první pohled je toho k vidění tolik, že nebudete vědět, kam se dívat dřív. Budete moci shlédnout podlahu, která je zdobená erbem a na níž jsou umístěny hrobky řádových rytířů. Klenba je pokryta freskami znázorňujícími Jana Křtitele.

Navštívit můžete osm kaplí, z nichž každá je zasvěcena jednomu z jazyků řádu a jeho bohatě zdobená katedrála je nejvíce turisticky navštěvovaným místem ve Vallettě.

Velmistrovský palác

Jak jeho název napovídá, byl původně sídlem velmistrů Maltézského řádu. V současné době, byť v paláci sídlí úřad prezidenta Malty, je možné jej zcela volně navštívit. Hned při vstupu Vás možná překvapí krásná nádvoří s fontánami a sochami.

Uvnitř paláce budete mít přístup do státních místností, můžete navštívit oficiální jídelnu či sál Nejvyšší rady. Projít se můžete i po bývalé zbrojnici, kde je vystavena působivá sbírka zbraní a brnění. Vystaveno je tu téměř 5000 kousků. Návštěvník se tak může vcítit do toho, jak těžká byla vojenská technika a jak náročné bylo vést válku.

Zahrady Horní a Dolní Barrakky

Každý den v poledne můžete ve Vallettě slyšet výstřely z děl. Nenechte se tedy zprvu překvapit, není se čeho bát. V zahradách můžete obdivovat četné oblouky či květinové záhony.

Je to velmi příjemné místo, kde je možné si během dne odpočinout od ruchu kolem. Pod zahradami najdete „dělostřelecké baterie“, ty kdysi sloužily k pozdravu cizích lodí. Poté byly zrestaurovány, aby k turistickému ruchu přidaly trochu folklóru.

Salva bývá vypálena každý den ve 12 hodin lidmi v historických kostýmech. Tyto zahrady je možné navštívit i za doprovodu průvodce, který je mistrem v popisu jednotlivých částí této krásné podívané.

Ulice Republic a Merchant Street

Při návštěvě Vallety byste tyhle dvě ulice neměli minout. Jsou totiž v celém městě nejlepším místem, kde můžete nalézt obchody se suvenýry, pohlednicemi, výrobky maltských řemeslníků, kteří jsou proslulí stříbrným a zlatým filigránem.

Valletta památky a zajímavosti

V Republic Street naleznete také mnoho kaváren a restaurací s terasami. Při procházce může objevit i památky jako je kostel svatého Františka z Assisi, kostel svaté Barbory nebo Palác velmistrů, o kterém jsme už psali. Každou neděli se tu koná velký místní trh.

Casa Rocca Piccola

Casa Rocca Piccola je jediný palác ve Vallettě, který je stále obydlen a majitelé domu otevřeli části svého domu veřejnosti proto, aby mohli sdílet a šířit historii a kulturu maltské šlechtické rodiny.

Můžete navštívit 12 pokojů paláce a objevit soukromé sbírky markýze i předměty každodenního života minulých století. Prohlídky probíhají každý všední den, každou hodinu a jsou prováděny srozumitelnou mluvenou angličtinou.

Malta a angličtina 🇲🇹 🇬🇧

Díky dlouhodobé anglické nadvládě je angličtina na Maltě hlavní jazyk, kterým se domluvíte pohodlně po celém ostrově. Další hodně rozšířený jazyk na Maltě je Italština.

Jak se naučit anglicky
100 nejčastějších slovíček
Nejlepší online kurzy angličtiny
Jak na anglická slovíčka

Divadlo Teatru Manoel

Maltské národní divadlo neboli „Teatru Manoel“ bylo postaveno v roce 1731 pro zábavu rytířů a obyvatelstva a je jedním z nejstarších v Evropě. Toto malé, ale hezké divadlo stojí za pozornost zejména kvůli svému elegantnímu baroknímu sálu s překrásným zlatým lustrem.

Prohlédnout si můžete také výstavu o historii divadla. Divadlo můžete navštívit sami, s průvodcem nebo se dokonce účastnit koncertu či divadelního představení.

Národní muzeum archeologie

 Auberge de Provence

Národní muzeum archeologie se nachází v Auberge de Provence. Muzeum je sice poměrně malé, ale je velmi dobře promyšlené.

Budova muzea je jednou z nejnáročněji zdobených barokních budov ve městě. Návštěva tohoto muzea nabízí možnost, prohlédnout si velkou řadu artefaktů, které se datují už od maltského neolitu. Nenechte si ujít především 2 nejznámější sošky: „Spící dáma“ a „Maltská Venuše“.

Kdy je nejlepší období navštívit Vallettu vzhledem k počasí?

Nejlepší čas na cestování do tohoto města je od května do listopadu, protože jsou zde ty nejpříjemnější teploty a velmi mírné srážky. Nejvyšší průměrná teplota bývá v srpnu, a to kolem 27°C a nejnižší v únoru, kolem 15°C. Teplota vody se pohybuje od 16°C do 28°C. Převládá tu převážně středomořské klima.

Jak dlouho se letí do Valletty?

Lety z České republiky do Valletty jsou dlouhé kolem 1600 km. Cesta pak trvá v závislosti na letecké společnosti a době odletu v průměru 6 a půl hodiny.

Jak nejlépe strávit svůj čas ve Vallettě?

Dejte si kávu a občerstvení v jedné z městských kaváren na ulici Republic Street, na náměstí svatého Jana nebo v zahradách Barrakky.
Navštivte divadelní představení v divadle Manoel nebo v divadle The Royal Opera House (pod širým nebem).
Buďte u toho až se v zahradách Barrakky ozvou výstřely z děla a nechte se očarovat úžasným výhledem na přístav Grand Harbor.
Nechte si dost času na prohlídku uliček, které jsou propletené celým městem. Jistě Vás osloví barokní styl celého města plný různorodých balkonů, fontán a dalších detailů.
A v neposlední řadě si udělejte pěkný večer s vínem a s živou jazzovou hudbou v jedné z místních restaurací.

 

Dušan Souček

Dušan Souček

Podnikatel, 🗺 cestovatel, věčný začátečník a samouk v Angličtině 🙄. Baví mě testovat a zkoušet různé možnosti formy studia. Svůj boj s Angličtinou sdílím na blogu www.myenglishhacks.cz
  • Celkem 7 jazykových v kterých zažijete příliv nové energie a chuti to studií. 
  • Vyzkoušíte praxí prověřené moderní i klasické techniky, které vedou k výsledkům.
  • Je to zdarma. Každý den vám přijde nový úkol na e-mail. 
✅ Začněte ještě dnes. Zadejte e-mail, na který vám pošleme 1. úkol. 

Na e-mail vám budeme posílat pouze úkoly, výzvy z Jazykového restartu a další tipy a užitečné informace ke studování jazyků. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky