Sleva 20 % na jazykové kurzy od Online jazyků & Easy Linga. Použijte slevový kód: MYENGLISH20

Rychlý přehled

Památky a zajímavosti starověkého Říma

Obsah článku

Řím, hlavní město Itálie, se může pyšnit hned několika “nej”.

Je to největší město v zemi, třetí nejlidnatější město v v Evropské Unii a je také jedné z nejstarších měst v Evropě.

Jaká místa byste při návštěvě Říma neměli vynechat?

Řím památky a zajímavosti

Koloseum

Nejznámější památkou hlavního města Itálie je bezesporu Koloseum. O jeho významu vypovídá i citát benediktského mnicha Bedy Ctihodného, který prý pravil: “Dokud bude stát Koloseum, bude stát i Řím. Když padne Koloseum, padne i Řím. Když padne Řím, padne i svět.” Jedná se o kruhovou stavbu z období Římské říše.

Sloužila jako amfiteátr, tedy místo, kde bylo možné shlédnout nejrůznější “představení”. Největší popularitě se těšily gladiátorské zápasy, rekonstrukce bitev či divadelní představení na mytologické motivy.

Koloseum

Později Koloseum sloužilo k obývání, církevním obřadům či sněmům. Návštěva této památky Vám přinese dech beroucí zážitek uprostřed samého historického centra Říma. Koloseum je otevřené od února do listopadu, vstupenky je možné zarezervovat online či zakoupit na místě.

Fontána di Trevi

V Římě potkáte nespočet fontán a vodotrysků. Fontána di Trevi je přesto jedním z nejnavštěvovanějších míst v Římě. Důvodem je její velikost. Je vysoká více než 25 metrů a široká 20 metrů.

Voda je do ní přiváděna podzemním systémem kanálů, který byl vybudován už v roce 19 př. n. l. Fontána je přístupná celoročně bez omezení, především v sezóně ale i tady můžete očekávat velkou frontu. Turisté do fontány často házejí mince, které by měly splnit jejich nejtajnější přání.

Fontána di Trevi

Vatikán

Jak si asi všichni pamatují z hodin zeměpisu ve škole, není Vatikán jen památka. Je to městský stát, autonomní jednotka uprostřed města Říma. Proč se Vatikánu přikládá takový význam?

Jedná se o sídlo papeže, nejvyššího představitele křesťanské církve. Vatikán je sice nejmenší stát na světě, na malém prostoru je ale shromážděna nepředstavitelná hodnota kulturních a uměleckých památek.

Dominantou Vatikánu je Bazilika sv. Petra, vystavěná údajně na místě, kde byl tento světec ukřižován a pohřben. Bazilika stojí v čele oválného náměstí sv. Petra. Velmi významnou památkou Vatikánu je Sixtinská kaple s freskami významného italského umělce Michelangela.

Vatikán

Vatikán je veřejně přístupný, vstup je zpoplatněný. Stejně jako u ostatních památek zvažte možnost rezervace či nákupu vstupenek online předem. Ušetříte si tak nejen čas ve frontách, ale i rozčarování, pokud se nedostanete na řadu během otevírací doby. Nezapomeňte, že Italové dodržují klid v neděli a ve státní svátky. Zavřené jsou v těchto dnech nejen obchody, ale právě i památky.

Forum Romanum

Forum Romanum je dnes už jen zlomek toho, co Řím nabízí svým návštěvníkům a obyvatelům. V období antiky se ale jednalo o středobod města, jeho hlavní a jediné centrum.

Jednalo se o náměstí, které bylo obestavěno církevními i světskými budovami.

Forum Romanum

Probíhaly zde slavnosti, představení, shromáždění obyvatel, ale také soudy, volby či politická jednání. Pokud se zde zrovna nejednalo, konaly se zde trhy či veřejné projevy. V současnosti se zde můžete projít mezi pozůstatky velkolepých historických staveb a ve své fantazii si vytvořit představy antického ruchu a shonu, který na tomto místě nikdy neutichal.

Itálie a Italština 🇮🇹

10 tipů, jak se naučit italsky
100 nejčastějších italský slovíček
Nejlepší online kurzy italštiny
Jak na italská slovíčka

Pantheon

Pantheon je chrám, který byl zasvěcen všem bohům. Jedná se o mohutný kruhový chrám, který Vás na první pohled zaujme svou velikostí. Pokud se rozhodnete pro návštěvu jeho vnitřních prostor a vzhlédnete nahoru, budete mít možnost prohlédnout si z vnitřní části kupoli s největší klenbou, která kdy byla postavena.

 

Pantheon Řím

Co byste ještě měli vědět o Římě?

Jaké je počasí v Římě?

Středomořské podnebí přináší do října mírnější počasí, než jaké známe v České republice. Ideální období pro návštěvu Říma je jaro, kdy se teploty pohybují kolem 15 až 20 stupňů. Na podzim jsou teploty mírně nižší, přesto ale velmi příjemné.

Pokud se vydáte do Říme v období letních prázdnin, počítat musíte nejen s velkým množstvím turistů, ale také s vysokými teplotami, které mohou dosahovat až 35 stupňů. V zimě naopak teploty klesají pod 10 stupňů a hrozí velká pravděpodobnost dešťových přeháněk.

Kdo založil Řím?

Podle historických zdrojů víme, že byl Řím založen v roce 753 př. n. l.  Řím vznikl pravděpodobně spojením několika osad místních kmenů, které postupně osídlili čtyři známé pahorky – Palatin, Viminál, Kvirinál a Esquilin. Řím se postupně rozrůstal a vzkvétal.

Známější než historické prameny je ale pověst o bratrech Romulu a Remu. Dvojčata, odkojená vlčicí, chtěli společně založit slavné město Nemohli se však shodnout, po kterém z nich by se město mělo jmenovat. Při hádce Romulus Rema zabil. Město tedy bylo pojmenováno po přeživším bratrovi, který se také stal jeho prvním králem.

Nejznámější památky v Římě?

Mimo výše zmíněné pětice významných památek můžete v Římě navštívit také Andělský hrad, který sloužil jako mauzoleum i vězení, Španělské schody – centrum umění a setkávání, ale také mnoho dalších památek z období antiky. Naleznete zde také památky z období novověku.

Za návštěvu stojí EUR, čtvrť, která vznikala podle myšlenek italského vojevůdce Benita Mussoliniho, který chtěl stavbou velkolepého komplexu konkurovat stavbám římských císařů. Pokud hledáte co nejoriginálnější místo k návštěvě, pak nelze než doporučit pyramidu. Ano, i v Římě se jedna pyramida nachází. Postavena byla krátce před začátkem našeho letopočtu jako náhrobek Gaiuse Cestiuse Epula, odtud také pochází její název Cestiova pyramida.

Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. 😉
  • Celkem 7 jazykových v kterých zažijete příliv nové energie a chuti to studií. 
  • Vyzkoušíte praxí prověřené moderní i klasické techniky, které vedou k výsledkům.
  • Je to zdarma. Každý den vám přijde nový úkol na e-mail. 
✅ Začněte ještě dnes. Zadejte e-mail, na který vám pošleme 1. úkol. 

Na e-mail vám budeme posílat pouze úkoly, výzvy z Jazykového restartu a další tipy a užitečné informace ke studování jazyků. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.