Sleva 20 % na jazykové kurzy od Online jazyků & Easy Linga. Použijte slevový kód: MYENGLISH20

Rychlý přehled

Paměťové metody: jak pomohou s výukou cizího jazyka?

Obsah článku

Jak se naučit slovíčka nebo jak si zlepšit svou znalost cizího jazyka?

Dvě otázky, na které, zdá se, není možné odpovědět jinak než tak, že se budeme šprtat, šprtat, šprtat.

Jenže, věřte tomu nebo ne, jde to taky jinak.

Stačí, když se pustíte do trénování paměti, které lze přirovnat ke zvyšování fyzické kondice horolezce ve fitcentru. Paměťové metody, které naši paměť trénují, jsou prověřeným know-how, jak se snadno a rychle naučit angličtinu.  

Co to jsou paměťové metody? 

Pokud bychom měli paměťové metody rozebrat trochu více dopodrobna, řekneme, že jsou založeny na uvolňování našich myšlenek. Přirovnat to jde ke snu – i ve snu nás napadají naprosto neuvěřitelné věci. Na tom si zakládá právě většina paměťových metod.

Jestliže se učíte jazyk a máte pocit, že ani po letech nevidíte kýžený výsledek, stojí již několikrát zmiňované paměťové metody za vyzkoušení. Je to jistá změna – nemluvíme o tradiční metodě učení jazyků, které s sebou nese vypisování slovíček a ustavičné opakování slov před spaním. Jedná se o netradiční výukový program, který provází zajímavé prostředí nebo práce v menším kolektivu.  

Způsob učení se, který přináší řadu výhod 

Jak již bylo nastíněno, tyto netradiční výukové programy s sebou nesou řadu výhod. A některé z nich již byly zmíněny. Kupříkladu mluvíme o zajímavém prostředí, které tuto alternativní metodu provází, nebo práce ve zmiňovaném menším kolektivu či hovoříme o procesu výuky zapojit více smyslů než jen zrak a sluch.  

Paměťové metody kladou důraz předně na konverzaci, která samozřejmě není přehnaně precizní. Hlavním požadavkem je, aby probíhala v trochu svižnějším tempu, při kterém mluvíme prakticky o všem, co nás napadne. To vede k lepšímu ovládání přirozené komunikace, jež je v cizím jazyku opravdu klíčová.  

paměťové metody konverzace
Mnohé paměťové metody kladou důraz na konverzaci. Ta může probíhat i online. (zdroj foto: pixabay.com)

✅ Tip: italki – rozmluví vás nejenom v angličtině

Dynamičnost jde s paměťovými metodami ruku v ruce 

Nejen svižnější tempo při konverzacích, ale také dynamičnost jde ruku v ruce s tímto stylem učení se. Často se do výuky přidá i fyzický pohyb, který pomáhá lépe aktivovat mozkové centrum.  

Nejznámější paměťové metody na pro výuku angličtiny 

Metoda AVGS 

Jednou z nejčastějších metod, se kterými se setkáte při výuce angličtiny, je metoda AVGS. V rámci této metody se promítají vlastní prožitky do procesu učení. Často zazní hudba, o níž bylo prokázané, že napomáhá upevňovat vědomosti v paměti. Nebo se klade důraz na takzvaný alfa stav, při kterém jsme uvolnění. V takové chvíli naše paměť lépe ukládá látku, kterou se zrovna učíme.  

Co se týče gramatiky, většinou se provazuje s textem a apeluje se na to, ať je vnímána vícero smysly, nejen zrakem.  

Metoda Jadis 

Mezi nejznámějšími paměťovými metodami, které nám pomáhají podmanit si cizí jazyk, najdeme i ryze českou, která nese název Jadis. Tato metoda vychází z předpokladu, že člověk si lépe zapamatuje informace, pokud je ve fyzickém pohybu. Inspirace se nachází v divadelním umění a má za úkol aktivovat řečové mozkové centrum. To dovádí člověka k tomu, že se cizí jazyk naučí stejně snadno jako svou mateřštinu.  

Metoda LAMP 

Za zmínění stojí také metoda učení jménem LAMP, která je známá pro svou definici “Naučte se toho málo a použijte toho hodně”. Metoda LAMP patří mezi paměťové metody, které kladou důraz hlavně na každodenní konverzaci. Celý princip spočívá v učení se konkrétních slovíček a gramatiky v souvislostech, v jakých je pravděpodobně použijeme při reálné konverzaci. Pojmy si zafixujeme v takové verzi, v jaké je budeme potřebovat.  

Tato metoda navíc vytváří kladný vztah studenta k výuce daného cizího jazyka. Běžný styl učení s sebou nenese hromadu slovíček, které pravděpodobně nikdy nepoužijeme. Metoda LAMP se spíše zaměřuje na praktickou stránku věci, což student oceňuje.

TIP: Pro lepší paměť a pamatování si učiva se velmi osvědčily přírodní suplementy od Mindflow.

Metoda Concord 

Náslech a porozumění – přesně to byly dvě klíčové věci, které tuto metodu definovaly. Při výuce cizího jazyka, při které se využívá Metoda Concord, se soustřeďujete především na poslech a jeho následné porozumění. Na nic jiného není kladen důraz. Nevšímáte si výslovnosti ani gramatické stránky věci či slovní zásoby. Danému mluvenému slovu se jen snažíte porozumět. To ostatní přijde samo.  

Bylo prokázané, že studenti využívající tuto metodu lépe porozumí textům a následně na ně umí snadno odpovědět. Tento typ paměťové metody je dokonce velmi často využíván i v českém školství. 

Metoda přechodové četby 

Mezi stejně efektivní paměťové metody, které vám pomohou osvojit si cizí jazyk, patří také metoda přechodové četby, jejímž základem je tištěný příběh, který má strhující děj, jež vás prakticky ihned pohltí. Důležité však je, aby první kapitola byla celá v českém jazyce a poslední v cizím jazyce, kterému se student snaží porozumět.  

Díky přechodu, který je vytvořen mezi českým jazykem a tím cizím, snáze chápeme význam slov a lépe porozumíme čtenému textu. Pokud k tomu všemu přidáme i poslech audionahrávky, anglický jazyk už opravdu nebude žádným problémem. 

FAQ – Paměťové metody

Existují tipy, jak se efektivně naučit anglicky?

Pokud vám to s klasickými metodami učení nejde, vyzkoušejte paměťové metody, které zapojují více smyslů, a tím zvyšují pravděpodobnost, že si cizí jazyk rychleji osvojíte.

Jaké existují paměťové metody?

Mezi nejznámější paměťové metody patří metoda přechodobé četby, metoda Jadis nebo metoda AVGS.

Co to jsou paměťové metody?

Mluvíme o netradičním způsobu, jak si osvojit cizí jazyk, při kterém se klade důraz na proud volných myšlenek, svévolnou komunikaci a zapojení více než jednoho či dvou smyslů. Paměťové metody spojují slovíčka a gramatiku s praxí, což vede k lepšímu zapamatování.

Jak jinak se mohu naučit anglicky?

Pomoct mohou YouTube kanály i tipy a rady, jak se naučit anglicky.

Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. 😉
  • Celkem 7 jazykových v kterých zažijete příliv nové energie a chuti to studií. 
  • Vyzkoušíte praxí prověřené moderní i klasické techniky, které vedou k výsledkům.
  • Je to zdarma. Každý den vám přijde nový úkol na e-mail. 
✅ Začněte ještě dnes. Zadejte e-mail, na který vám pošleme 1. úkol. 

Na e-mail vám budeme posílat pouze úkoly, výzvy z Jazykového restartu a další tipy a užitečné informace ke studování jazyků. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky