Poradíme vám, jak na studium cizích jazyků 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇪🇸 🇷🇺 🇮🇹

Oxford: město se slangem nejstarší britské univerzity

Oxford je město ležící na jihu Anglie. Jeho název doslova znamená “volský brod”.

Protékají jím řeky Isis a Cherwell. Většině lidí se při jeho zmínce vybaví slavná univerzita.

Když se vydáte na cestu do tohoto města, je opravdu těžké se této škole vyhnout.

Jaké památky jsou tu s ní spjaty?

Oxfordská univerzita

Nejspíš nemá smysl psát, že se jedná o jednu z nejprestižnějších vysokých škol světa. Vystudovaly zde různé osobnosti z oblasti vědy, politiky i umění, například fyzik Stephen Hawking, bývalá pákistánská premiérka Bénazír Bhutto nebo spisovatel Oscar Wilde.

Univerzita má vlastní nakladatelství (Oxford University Press), z něhož pochází řada slovníků a učebnic. Stejně tak pod ni spadá knihovna Bodleian Library, která obsahuje minimálně dva výtisky jakékoliv publikace vydané v Británii, plus Ashmoleovo muzeum umění a archeologie a Muzeum Pitta Riverse s archeologickými a antropologickými sbírkami.

Studentský slang

A další oxfordská zajímavost? Studentský žargon, který je vlastní právě Oxfordské univerzitě. Je to dáno unikátním prostředím, které nenajdete téměř na žádné jiné vysoké škole ve Velké Británii.

Když nastoupíte na Oxford, dostanete na začátku studia “Bod card” neboli studentskou průkazku (“Bod” je zkratka z “Bodleian Library”). Během studia se samozřejmě budete učit a skládat zkoušky. Specialitou Oxfordu jsou zkoušky na začátku výukového období, kterým se říká “collections”.

Raději studujete sami a online? Vyzkoušejte některé naše na angličtinu pro samouky.

Angličtina na cesty 🇬🇧 ✈️ 🛺 ⛴  🗺 🏖

Na větší zkoušky, ty na závěru akademického roku, si budete muset na sebe vzít “subfusc” neboli formální oblečení s tmavou hranatou čepicí.

Když se vám v nich nebo závěrečných zkouškách zadaří, dostanete stipendium nebo jiné ocenění. Když nic takového nezískáte, budete pro své spolužáky “commoner” neboli “prostý člověk”. A pokud vaše studijní výsledky opravdu nebudou dobré, škola vám na rok přeruší studium, abyste se dali mezitím dohromady – říká se tomu “to be rusticated”.

Drtivá většina studentů ale zkoušky zvládne, a tak si na promoci vezme “subfusc” naposledy a vyhodí čepici do čepici do vzduchu.

Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled