Sleva 20 % na jazykové kurzy od Online jazyků & Easy Linga. Použijte slevový kód: MYENGLISH20

Rychlý přehled

10 důvodů, proč navštívit Norimberk – památky a zajímavosti

Obsah článku

Pokud se rozhodnete vypravit se na výlet k našim západním sousedům, případně hledáte tip na to, kam se jet podívat poblíž českých hranic, tak v obou těchto případech vám budiž inspirací následující řádky.  

Představíme si totiž na nich jedno z nejmalebnějších německých měst, které se nachází v přijatelné dojezdové vzdálenosti od ČR, a to sice Norimberk.  

Toto město, jež se dá rozlohou i počtem obyvatel připodobnit k Brnu, bylo založeno v polovině 11. století – už to dává tušit, že do Norimberku se vyplatí jet za historickými památkami, jež zde na vás čekají prakticky na každém rohu. 

Ale Norimberk rozhodně není pouze městem určeným milovníkům historie, jde i o město, které jde takříkajíc s dobou. 

Nemluvě o tom, že Norimberk je vhodným turistickým místem jak pro mladé páry, tak i rodiny s dětmi či samostatně cestující dobrodruhy, zkrátka pro všechny.  

Před cestou do Norimberku se nicméně nezapomeňte vybavit základními znalostmi němčiny.

Německo a němčina 🇩🇪

100 nejpoužívanějších německých slovíček
Nejlepší online kurzy němčiny
Základy německé gramatiky

sařský hrad – nepřehlédnutelná historická dominanta 

Jednou z nejstarších architektonických staveb na území Norimberku je Kaiserburg neboli Císařský hrad, který stál u zrodu samotného města – jeho stáří se tedy datuje až do počátku 11. století. Krátce po svém dostavění se dokonce stal hlavním centrem celé tehdejší říše, neboť byl dějištěm konání říšských sněmů. 

Norimberk - hrad

Jedná se tedy nejenom o nejvýznamnější hrad v Norimberku, ale rovněž jde o jednu z nejvýznamnějších staveb celého Německa!  

Milovníci středověké architektury a románsko-gotického slohu, v němž je tento hrad vybudován, by tedy rozhodně neměli při návštěvě Norimberku vynechat ze své trasy tento hrad, jež je i nedílnou součástí městského opevnění. Nepřehlédnutelnou dominantu z něj pak dělá skutečnost, že leží na kopci.  

ZOO a delfinárium Norimberk 

Mezi nejlákavější Norimberk zajímavosti pro rodiny s dětmi rozhodně patří tamní zoologická zahrada, jež se bezpochyby řadí i mezi nejpřesvědčivější argumenty, proč navštívit toto německé město. 

10 důvodů, proč navštívit Norimberk - památky a zajímavosti

Další tipy pro návštěvu našich západních sousedů se můžete dočíst v článku 10 důvodů, proč navštívit Německo. Nebo se rovnou podívejte co musíte vidět v Berlíně.

Norimberská ZOO je v současnosti domovem pro více než tří tisícovky zvířat z téměř 300 odlišných druhů. Na ploše 70 hektarů tak máte možnost vidět medvědy, gorily či pandy.Hojně tu jsou zastoupeni i ptáci a ryby. 

Hlavním lákadlem jsou bez sebemenších pochyb místní delfíni skákaví, kteří třikrát až čtyřikrát denně vystupují se svou show, která dojme nejen děti, ale i dospělé. Návštěva ZOO Norimberk je vhodná i jakožto celodenní výlet, neboť v areálu je i několik velkých dětských hřišť a restaurací. 

Dům a muzeum Albrechta Dürera  

Nyní opět zpátky do historie, byť tedy o něco méně vzdálené. Staří domu Albrechta Dürera patřícího mezi nejvýznamnější Norimberk památky, se totiž datuje do období kolem roku 1420. 

10 důvodů, proč navštívit Norimberk - památky a zajímavosti

Ačkoliv se jedná o hezký dům, obzvláště po rekonstrukci, co prodělal po druhé světové válce, při níž byl poškozen, tak až do roku 1509 na něm nebylo zas tak nic výjimečného. 

Právě v tento rok dům koupil a nastěhoval se do něj Albrecht Dürer, jenž zde žil až do svého skonu v roce 1528. Pokud vám není umění cizí, tak vám toto jméno samozřejmě něco říká, ale pokud jste uměním nepolíbení tak vězte, že se jedná o nejvýznamnějšího německého renesančního umělce. V tomto domě se nachází i Dürerovo muzeum věnované jeho životu a dílu. 

Zábavní park Playmobil – ráj pro děti 

Jestli cestujete do Německa s dětmi, tak si určitě naplánujte výlet do tohoto zábavního parku ležícího v bezprostředním sousedství Norimberku ve vesničce Zirndorf.

10 důvodů, proč navštívit Norimberk - památky a zajímavosti

Co tam na vás a vaše ratolesti čeká? Desítky obřích atrakcí všeho druhu – například v létě 100% nepohrdnete osvěžením na některé z vodních atrakcí.  

Park je rozdělen to tematických zón inspirovaných hračkami ze stavebnic od Playmobil. Dále nechybí ani řada dětských hřišť či velká „prolejzačka“. Na německé poměry tu na vás navíc čeká velice příznivé vstupné, takže se jedná o výborný výlet v poměru cena/kvalita. 

Do Norimberku za špičkovým sportem 

Cestujete rádi za sportem? Poté by Norimberk určitě neměl chybět ve vašem harmonogramu cest. Lze se sem vypravit třeba za fotbalem světové úrovně, sídlí zde totiž tým 1. FC Nürnberg, který hraje své domácí zápasy na stadionu Maxe Morlocka pro 50 tisíc diváků.

10 důvodů, proč navštívit Norimberk - památky a zajímavosti

Budete si tak moci užít neopakovatelnou atmosféru fotbalové Bundesligy, kterou Norimberk už devětkrát vyhrál, na vlastní kůži.  

V zimě sem zas můžete zavítat za kvalitním hokejem, tým Nürnberg Ice Tigers je pravidelným účastníkem nejvyšší hokejové soutěže v Německu. Navíc tento klub se účastní i hokejové obdoby LIgy Mistrů, tudíž zde můžete na vlastní oči vidět ty nejlepší evropské hokejisty.  

Do Norimberku za přírodou – botanická zahrada Erlangen 

Norimberk se vyplatí navštívit i kvůli přírodě. Zavítat můžete třeba do botanické zahrady spravované místní univerzitou Erlangen. Jedná o bezplatně přístupnou botanickou zahradu rozkládající se na ploše 2 hektarů, v níž je k vidění přibližně 4 tisíce různých druhů rostlin ze všemožných klimatických oblastí. 

10 důvodů, proč navštívit Norimberk - památky a zajímavosti

K vidění tu jsou jak rostliny z arktické tundry, tak i z tropických oblastí a deštných pralesů. Většina z těchto rostlin je zde pěstována ve sklenících, aby měla ideální podmínky pro růst. Avšak i ve venkovních prostorech této botanické zahrady jsou k vidění rozmanité rostlinné druhy. Zaujmou i jezírka s lekníny, jež jsou domovem pro žáby a želvy.

Nejlepší online kurzy němčiny
Jak na německá slovíčka

Soutěska Schwarzach 

Pokud vás lákají procházky přírodou, tak i pro ně je v Norimberku prostor. Mezi turisty je oblíbený kupříkladu výlet soutěskou Schwarzach, která se táhne podél řeky Rednitz protékající Norimberkem.

10 důvodů, proč navštívit Norimberk - památky a zajímavosti

Jedná se o více než 2 kilometry dlouhé údolí, na jehož ploše se rozprostírá i dvojice relativně velkých jeskyní, které vybízejí k prozkoumání. 

Tato soutěska se dokonce řadí mezi německé přírodní rezervace – hlavním důvodem jejího zařazení bylo, že se v ní vyskytuje velké množství vzácných mechů. Vyjma přírodních krás přilehlých skal může vaše zraky upoutat i drobná říční elektrárna Gsteinach. 

Televizní věž v Norimberku – jedinečný pohled na město 

Pohled z výšky na Norimberk je lákavý, dá vám totiž možnost poznat toto město z úplně jiné perspektivy. Nejlepší pohled vám pak umožňuje norimberská televizní věž, jež se tyčí do výšky bezmála 300 metrů.

10 důvodů, proč navštívit Norimberk - památky a zajímavosti

Jde o třetí nejvyšší televizní věž v celém Německu, a navíc se jedná o vůbec nejvyšší stavbu v Bavorsku

Vyhlídkové plošiny se nicméně nacházejí o něco níže, konkrétně kolem 190 metrů nad zemí. Vystavěna byla tato TV věž nacházející se 4 kilometry od centra Norimberku na přelomu 70. a 80. let minulého století, přičemž její součástí je i restaurace. 

Muzeum germánského umění a kultury 

Německá historie je nebývale bohatá a pestrá, a pokud vás nelákají všudypřítomné Norimberk památky, tak můžete zavítat alespoň do Germanisches Nationalmuseum, jak zní oficiální název tohoto v roce 1852 založeného muzea. V něm je vystaveno více než 25 tisíc exponátů odkazujících na německou historii a kulturu

10 důvodů, proč navštívit Norimberk - památky a zajímavosti

K vidění jsou exponáty ze všech období, od pravěku až po současnost. Zaujme i pestrost vystavených exponátů, k prohlédnutí tu je například první glóbus na světě, obrazy Albrechta Dürera či svou vlastní expozici tu mají německé tradiční kostýmy a hračky. Bez povšimnutí nesmí zůstat ani fakt, že se jedná o vůbec největší muzeum kulturní historie v celém Německu. 

Kongresshalle – norimberské Koloseum 

S historií Německa je nechvalně spjat i Adolf Hitler a jeho nacistická strana. A právě v Norimberku se nacházelo jedno z nejvýznamnějších shromaždišť hlavních představitelů nacismu – Kongresshalle

Díky specifickému tvaru a vzezření této kongresové haly je jí přezdíváno Hitlerovo koloseum, neboť se při její výstavně nacisté inspirovali římským Koloseem. 

10 důvodů, proč navštívit Norimberk - památky a zajímavosti

O tom, že se jedná o opravdu megalomanskou stavbu svědčí fakt, že byla určena až pro 50 tisíc sedících, a její průměr se rovný čtvrt kilometr. Jde tedy o ideální možnost, jak spatřit v jeden okamžik část německé historie a zároveň úchvatné architektonické dílo. 

Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. 😉
  • Celkem 7 jazykových v kterých zažijete příliv nové energie a chuti to studií. 
  • Vyzkoušíte praxí prověřené moderní i klasické techniky, které vedou k výsledkům.
  • Je to zdarma. Každý den vám přijde nový úkol na e-mail. 
✅ Začněte ještě dnes. Zadejte e-mail, na který vám pošleme 1. úkol. 

Na e-mail vám budeme posílat pouze úkoly, výzvy z Jazykového restartu a další tipy a užitečné informace ke studování jazyků. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.