Do Peru jsem odjížděla vybavená angličtinou úrovně B2 a jistotou, že mě v tomhle ohledu nemůže už nic překvapit.
Z dosavadních cestovatelských zkušeností jsem měla pocit, že se domluvím kdekoliv a s kýmkoliv, takže jsem se soustředila na snahu o španělštinu.
Jenže pětidenní trek na Machu Picchu mi ukázal, jak moc jsem se mýlila.

Návštěva mystického Machu Picchu byla na prvním místě mého wishlistu, který jsem si před cestou do Peru sepsala. Protože vydat se přes půlku světa a nevidět tenhle nový div světa, to je jako být v Japonsku a neochutnat sushi – jednoduše nemyslitelné.
Příprava na Salkantay trek
Takže hned jak jsem přeletěla z Limy do Cuzca, vrhla jsem se na spřádání plánů. Jakožto samostatně cestující žena jsem si koupila skupinový pětidenní Salkantay trek, který sliboval 75 kilometrů dlouhý zážitek s nejvyšším bodem ve 4630 m n. m. a Machu Picchu na konci. I přes to, že jsem dva dny předtím dostala angínu a antibiotika, nemůžu nadšením dospat. V 5 hodin ráno naposledy zkontroluji zabalený vak, dávám si k snídani kokový čaj a vyrážím na místo srazu.
Ale ještě, než se dostaneme k mým peripetiím s angličtinou, chtěla bych vám povědět něco o samotném Machu Picchu a předat pár cestovatelských tipů a zkušeností.
Machu Picchu – jeden ze sedmi nových divů světa
Ruiny předkolumbovského inckého města zná snad každý Čech. Ukryté v horském sedle stranou od civilizace nebylo nikdy objeveno španělskými conquistadory, a proto se zachovalo téměř nedotčené. Cesta k němu vede strmých kamenných schodech z městečka Aguas Calientes a po prvních pár krocích od vchodu se před vámi otevře jeden z nejikoničtějších pohledů na světě: rozeseté obrysy kamenných budov, na které shlíží hora Huayna Picchu, obojí obemknuto pásem hor. Mystickou atmosféru místu dodává i fakt, že dodnes není jasné, proč Inkové město postavili.

Jak se na Machu Picchu dostat
Existuje několik cest, které vás na Machu Picchu dovedou. Mezi tři nejznámější patří cesta vlakem z Ollantaytambo, Inca Trail a Salkantay trek. Cesta vlakem je rychlá a pohodlná, ale postrádá přírodní krásy zbývajících dvou. Klasická Inca Trail je jednou z nejznámějších pěších túr na světě, a proto se musí rezervovat aspoň půl roku dopředu. Během 4 dní projdete cestu lemovanou pozůstatky inckých památek, zažijete dechberoucí horské scenérie a také postupný přerod krajiny do džungle, která obklopuje Machu Picchu. Jejím největším lákadlem je příchod přímo do centra inckého města.
Salkantay trek je takovou zlatou střední cestou. Je nejflexibilnější a nejlevnější ze všech tří variant (zhruba 210$/5 dní) a zároveň má po cestě stále co nabídnout. Ráz krajiny je podobný Inca Trail, akorát místo do Machu Picchu dorazíte do města pod ním.
Machu Picchu: Praktické informace
- Incké město se nachází v jihoamerickém Peru, severozápadně od města Cuzco.
- Vstupenka pro dospělého do Machu Picchu stojí 70 dolarů. Koupíte na oficiálních peruánských stránkách.
- Denní maximální kapacita je 5000 lidí v prázdninové sezóně, takže pro nejlepší časy doporučuju rezervovat včas. Kapacitně omezená je i Inca Trail – vstoupit může 500 lidí denně, včetně průvodců a nosičů.
- K lístku si ještě můžete dokoupit výstup na jednu ze dvou hor okolo inckého města – Montaña Machu Picchu nebo Huayna Picchu. Také jsou kapacitně omezené, proto rezervujte včas.
- Jak už předchozí řádky napovídají, musíte se smířit s tím, že všude budou mraky lidí. Jedná se o největší památku v zemi a také o vyhlášené treky. A to táhne.
- Před trekem nezapomeňte na aklimatizaci na nadmořskou výšku. Inca trail i Salkantay trek vedou cestou, která v nejvyšších místech čítá víc jak 4000 m n. m. Nechte si pár dní na objevování Cuzca, které samotné leží v 3000 m n. m., případně vyrazte na vysokohorský výlet do okolí, abyste tělo připravili. Já den předem jela na Duhovou horu, která měří 5100 metrů, a měla za sebou aklimatizaci v NP Huascarán.

Vyrážíme! Směr Machu Picchu
Zpátky na trek. Je 5:30 ráno a spolu s ostatními účastníky usedám do dodávky, která nás má odvézt do výchozího bodu, Soraypampy. Po pár nesmělých chvílích se na sebe podíváme a pustíme se do seznamování. Vedle mě sedí Vlad z Nového Zélandu a dvojice z Jihoafrické republiky, támhle je rodinka z Ameriky a naproti sympatický kanadský pár. V duchu se směju tomu, že jsem vlastně obklopena rodilými anglickými mluvčími, ale každý je z jiného koutu.
A pak to přijde.
Dovnitř přichází další dva páry a rovnou se představují. Nerozumím jim. Nejdřív si říkám, že je to tím brzkým ránem, ale když je požádám o zopakování, jsem pořád v lese. Možná je to jejich špatnou angličtinou? Ostatní spolucestující mě vyvádějí z omylu, protože se s novými příchozími normálně dávají do řeči. Přihlouple se rozhlížím a vůbec se nechytám. Jak to?

Řidič nahazuje motor auta a já se nenápadně ptám Vlada na jejich národnost. Tamti jsou Irové a ti druzí z Austrálie, odpovídá mi. Irsko, Austrálie, zní mi v hlavě jako tupá ozvěna.
To znamená, že mluví anglicky a já jim prostě nerozumím. Protože už pár let kašlu na jakýkoliv rozvoj mojí angličtiny a ležím jenom v té americké, která je nejlehčí. Celou dobu jsem měla pocit, že mě tahle moje namyšlenost – kdy si myslím, že už anglický jazyk nepotřebuju pilovat -, jednou dožene a ono se tak opravdu stalo.
Hlavně znovu neusnout na vavřínech
V závěru mi trvalo celých pět dní treku, než jsem Irům a Australanům začala bez problémů rozumět. Je to pro mě cenná lekce. Pokorně a se spadlým hřebínkem se vracím ke studiu a poslechům. Hlavně těm neamerickým. Protože už znovu nechci usnout na vavřínech.
Chcete zlepšit svoji angličtinu? 🇬🇧
Jak se naučit anglicky
100 nejčastějších slovíček
Nejlepší online kurzy angličtiny
Jak na anglická slovíčka
A Salkantay trek? Ten byl boží! První dva dny v horách mě vystřelily do euforických výšin a spaní v prosklené kupoli pod hvězdnou oblohou a hřebeny peruánských And bylo jen třešničkou na dortu. Následující sestup do džungle až k Machu Picchu byl poznamenaný mojí nehezkou reakcí na antibiotika, ale i přesto na mě atmosféra celého místa neskutečně zapůsobila. Mezi nejznámější světové památky patří Machu Picchu oprávněně.
