“Banff má prý magickou moc dávat ty správné lidi dohromady,” říká mi jednou moje kanadská kamarádka, když kráčíme po stezce v nadpozemsky krásných Rocky Mountains.
Jenom jsem se zasmál a myslel si svoje.
O pár týdnů později jsem se ale nestačil divit – osud mi přihrál spřízněnou duši.
Původně jsem si chtěl v zahraničí jen otestovat jak se rychle naučit anglicky, a nakonec z toho byla láska jako trám.

Vyrazit do světa jsem chtěl už dávno, ale neměl jsem na to “koule”. Hned po bakaláři jsem šel do Prahy pracovat a vydržel to necelých pět let.
Praha mě bavila. Narozdíl od vesnice na Valašsku, kde jsem vyrostl, tady nepotkáváte pořád dokola ty samé lidi. A co víc, koncentrují se tu zajímavé osůbky z celého světa. Je to trošku jako cestovat do různých zemí aniž byste vystrčili paty z města.
Jednou nad ránem, po koncertě a neplánované afterparty, si to ke mě na tramvajové zastávce vrávoravým krokem namířila roztomilá holka. Anglicky se silným francouzským přízvukem se mě zeptala, jak se dostane na Náměstí Míru. Strávili jsme spolu skoro dva roky.
Škola, základ cizího jazyka
Už na základce jsem měl super angličtinářku. Jazyk mě bavil, ale samozřejmě si člověk coby děcko vůbec neuvědomuje, jak důležitý pro jeho život opravdu bude. A že může mít dokonce úplně zásadní vliv na jeho směřování.
Na střední to naopak byla bída. Dostal jsem se do skupiny s “němčinářema”, kde jsem se absolutně nudil a nikam se neposouval. Na výšce to taky nebyla žádná sláva.
Tehdy ještě nebylo tolik v módě se učit cizí jazyky online. Vystačil jsem si ale s anglicky mluvenými seriály a filmy, ty mi daly hodně. Je to jedna z cest, jak se naučit rychle anglicky.
No a pak ta Praha, kde jsem se i díky zmíněné francouzské přítelkyni dostal do komunity expatů z různých koutů světa, kteří samozřejmě komunikovali v angličtině. To byla ta nejlepší škola.
Za jazyky do světa
Monotónnost městského života mě začala postupně ubíjet. “Chci jet na working holiday do Kanady, nechceš se přidat?”, povídá mi jednou kamarád. To byl ten správný impuls. “Vlastně proč ne?”, přistihl jsem se při odpovědi.
Já jsem víza dostal, on ne. Sebral jsem všechnu odvahu a vyrazil na vlastní pěst. Kanada! Úplně jiný svět. Alespoň pro někoho, kdo z Evropy dosud nevytáhl paty.
Potkával jsem vesměs přívětivé lidi, kteří jsou díky multikulturalistickému přístupu země zvyklí na cizince a na to, že jejich angličtina není zrovna precizní. I tak si rádi povídají a člověka postupem času opustí ostych a v cizí řeči se zdokonaluje překotným tempem.
Jazyky a cestování
Trapas ve Veroně, městě Romea a Jůlie
Co mi ukázal trek na Machu Picchu
Město se slangem nejstarší britské univerzity Oxford
Nejdřív jsem pracoval na ovocné farmě u nádherného jezera Okanagan, kde žilo v polních podmínkách po kupě cca čtyřicet mladých lidí. Kanaďani, Australani, Mexičani, Argentinci, Japonec, Marokánec a další. Každý den po práci spousta volného času na poflakování a dlouhé konverzace – samozřejmě převážně v angličtině.


Jak se naučit rychle anglicky aneb rodilým mluvčím za pár měsíců
Na podzim a zimu jsem se přesunul do kouzelného horského městečka Banff v srdci Rocky Mountains. Nejkrásnější místo, na jakém jsem kdy žil. Majestátní hory, městem se potulující jeleni a jedinečná party atmosféra, které místu dodávají mladí sezónní pracovníci.
A pak jsem potkal JI. Kráčela chodbou hotelu, kde jsme oba pracovali, ale do té doby jsme o tom neměli tušení. Pak jsme se spolu dostali na směny, začali spolu jezdit na výlety, a už byla ruka v rukávě.:)
Byla to Němka, ale protože já umím německy tak maximálně nadávat a ona překvapivě česky taky nemluvila, hovořili jsme spolu samozřejmě anglicky.
Zpočátku jsem si myslel, že je Kanaďanka, protože mluvila naprosto bez přízvuku. Takovou tou krásně vyslovovanou kanadskou angličtinou – nic lepšího nemůžete chtít, pokud se chcete učit.
Pak mi ale řekla, že ještě pár měsíců zpět se uměla sotva vymáčknout. Protože ale taky přijela sama, byla nucená neustále mluvit. Za pár měsíců se vypracovala tak, že i rodilí Kanaďani si mysleli, že je domácí!
Láska a roadtrip
Po sezoně jsme si koupili auto, přestavěli ho na malý obytňáček a procestovali Kanadu i USA, od Los Angeles až po Aljašku. Byl to ten nejintenzivnější pocit svobody, který jsem kdy zažil.
Ale taky občas strach a obavy. Třeba, když nám v Las Vegas totálně chcíplo auto a my to museli několik dní řešit. Nebo když nám na Aljašce chlápek vyhrožoval, že po nás začne střílet, když nevypadneme z jeho pozemku, kde jsme na noc zaparkovali (nevypadalo to jako něčí pozemek).
Pak nám skončila víza my jsme se museli s těžkým srdcem vrátit zpět do Evropy, ale jsme spolu dodnes. A nic z toho by se nestalo, kdybych se sám aktivně nezačal učit cizí jazyk.
Pokud tedy váháte, jestli to má cenu, obětovat hodiny a hodiny dřiny, snad vás tento příběh motivuje. Učte se cizí jazyky online, pomocí aplikací, seriálů, nebo učebnic.
Najdete si něco, co vám vyhovuje, podívejte se na naše tipy pro samouky. A nebo rovnou vyražte do světa, kde je učení zároveň jedno velké dobrodružství!
Tento článek pro vás sepsal cestovatel Daniel Hromada