Poradíme vám, jak na studium cizích jazyků 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇪🇸 🇷🇺 🇮🇹

10 efektivních tipů, jak se naučit anglicky

Rozhodli jste se využít tyto dny k výuce výuce cizího jazyka?

Aby vám to šlo “jako po másle”, připravili jsme pro vás seznam 10 tipů, jak se naučit anglicky.

Ihned tak zjistíte, že angličtina není věda a že si ji hravě osvojíte i vy. Tak kterým bodem začnete? 

Umět cizí jazyk je dnes samozřejmost. Neznalost angličtiny se stále více jeví jako velký handicap, který nám zabraňuje v tom se zapsat do nějakého kurzu nebo zorientovat se na letištích či v cizích zemích. Ať už plánujete vycestovat nebo se po vás jen považuje CV v anglickém jazyce, je načase začít se studiem. 

1) Zpříjemněte si večer filmem v původním znění 

Ze školy v sobě možná držíte pocit, že učení je nuda a že se pojí s věčným sekýrováním a známkováním. Anglický jazyk se však hravě naučíte i s pomocí filmů a ty se jako nuda rozhodně nejeví, nebo ano? Jenom si je nepouštějte s dabingem, to by vám nic nepřineslo. Naopak sledujte filmy v původním znění, k tomu si zapněte titulky.  

V ideálním případě bude, když daný film budete znát. Nejen, že se brzy přichytíte, jak zkoušíte následující repliky přeložit do angličtiny, ale také se vám jednotlivé pojmy, fráze či slovní spojení snáze zapamatují. Pokud jste milovníkem Harryho Pottera, kterého jste schopní v češtině přetlumočit takzvaně “z fleku”, proč si ho nepustit v původním znění a třeba i s anglickými titulky, když si je zdatně zvládnete přeložit? 

V mnoha případech se osvědčilo sledovat filmy i bez titulků. Mozek totiž mnohdy nezvládá sbírat slovíčka zároveň z textu a mluveného slova. Pokud neevidujete žádné změny po zhlédnutí několika snímků, zkuste to takto.  

Více o učení se angličtiny s pomocí filmů v článku “5 jednoduchých tipů na angličtinu pro samouky”. 

2) Začněte číst v anglickém jazyce 

I když nepatříte ke zdatným čtenářům, číst v angličtině přesto stojí za vyzkoušení. I když vám to z počátku může přijít velmi těžké, stačí, abyste si do rukou vzali slovníček a tužku. Začněte snadnou literaturou, třeba oblíbeným pohádkovým příběhem. Pokud nebudete zvládat překlad, najděte si slovíčko ve vašem česko-anglickém společníkovi.  

S postupem času budete evidovat, že knize rozumíte stále víc i bez slovníku. Zkrátka budete jen číst a angličtina začne plnit váš mozek.  

3) Mobilní aplikace pro moderní dobu 

Jak se naučit anglicky? Jedním ze způsobů jsou mobilní aplikace. Zatímco některé jsou placené, jiné jsou zcela zdarma. Ta nejvyužívanější aplikace jménem Duolingo patří naštěstí do druhé skupiny. Pokud vás zajímá, co je appka zač, přečtěte si článek “Duolingo: Aplikace, která vás naučí angličtinu od základů”. 

jak se učit anglicky
Jednou z možností, jak se naučit anglicky, jsou mobilní aplikace. (zdroj foto: pixabay.com)

4) Poslouchejte podcasty 

Podcasty jsou dnes hitem. Ať už jedete tramvají nebo jste se rozhodli uběhnout maraton, v uších vám nezní písničky, naopak rozhovory nebo výukové lekce. Mluvíme o skloubení příjemného s užitečným.  

V současném digitálním věku vám je nabízena celá spousta těchto podcastů. Mezi nejpopulárnější patří Learn English, který je určen ryze pro začátečníky a který je formou diskuzí a rozhovorů čili se anglická slovíčka naučíte tak, jak se používají v praxi. Pro pokročilejší samouky existují Podcasts in English, což jsou pětiminutové lekce různorodých témat. 

Hledáte další podcasty vhodné na učení angličtiny? Projděte si náš seznam “Podcasty na učení angličtiny”. 

5) Absolvujte online kurz 

Angličtinu se lze hravě naučit i z pohodlí domova, pokud absolvujete online kurz. Většinou se jedná o komplexní program, který zahrnuje nejen učení výslovnosti, ale také osvojení si dostatečně velké slovní zásoby a gramatické lekce. Jinými slovy se anglicky naučíte opravdu od základů. Některé jsou zaměřené na pokročilejší jedince či se zaměřují jen na to, co dělá samoukům největší problémy. 

6) Dejte šanci YouTube 

YouTube si bohužel nezískal zrovna dobrou pověst. Mnozí lidé mají za to, že se jedná o kanál plný nesmyslných videí, jež jen kradou čas a inteligenci našim dětem. Jenže, věřte nebo ne, se na této platformě najde i celá spousta naučných videí, jež vás naučí anglicky.  

Co třeba Daily English Conversation? Jedná se o YouTube kanál, který je určen pro všechny, co plavou v anglické konverzaci. Nebo kanál Bronislava Sobotky – ten učí začátečníky i pokročilé, jak si doslova podmanit tento cizí jazyk. V článku “Angličtina na YouTube” však najdete daleko více konkrétních kanálů, kterým dejte šanci. 

7) Vycestujte do zahraničí 

I když se nyní zdá být cestování do zahraničí nemožné, opak je pravdou. Ano, cestuje se s jistými omezeními a do mnoha států nesmíme ani vkročit, přesto není cestování nereálné. V případě, že vycestujete za hranice, anglický jazyk si osvojíte velmi snadno a velmi rychle. Ostatně vám nic jiného nezbyde, domluvit se musíte.  

V tomto případě platí známé české pořekadlo “Hoď ho do vody, on se plavat naučí”. Pokud se tedy rozhodnete vydat se za hranice, nezapomeňte si projít 50 anglických frází při cestování, které se vám mohou hodit. 

8) Kontaktujte lektory angličtiny 

Dalším tipem, jak se naučit anglicky, je najít správné lektory. V současné době většina z nich funguje online, takže ani v tomto případě nebudete muset vytáhnout paty z domu. Abyste nad hledáním toho správného učitele nestrávili své mládí, sepsali jsme vám 7 tipů, kde lektory najít.  

9) Přeneste anglickou konverzaci do běžného života 

Pokud se vám nepodaří vycestovat do zahraničí, zahrajte si na cizince v Česku. Zejména ve velkých městech číšníci nebo obchodníci ovládají cizí jazyk, jelikož se s turisty setkávají prakticky denně. Když přijdete do restaurace, objednejte si v jídlo s pomocí 50ti anglických frází. Nebo si na náměstí objednejte trdelník tak, jak byste to udělali v zahraničí.  

Zkrátka si hrejte. Když tímto stylem přenesete angličtinu do praxe, opět si ji osvojíte daleko lépe a slovíčka naskočí do hlavy lusknutím prstů.  

Anglická konverzace
Ať anglická konverzace už není oříškem. (zdroj foto: pixabay.com)

10) Zapisujte si nové fráze a poznatky 

Závěrem si pojďme zmínit jeden praktický tip, jak se naučit anglicky. Je jím blok a tužka, které je třeba mít neustále po ruce. I když se budete cizí jazyk učit z pohodlí domova, i přesto může být angličtina velice pestrá. Kdykoliv, kdy narazíte při čtení článků, knih nebo při sledování televizního pořadu na zajímavé fráze nebo slovní spojení, automaticky si je zapište. Stejně tak si zapište nové poznatky, které se angličtiny týkají.  

Bylo prokázané, že pokud se tímto stylem pustíte do studia, mozek informace lépe zpracuje a vstřebá. 

Tip pro vás: Přečtěte si recenzi na aplikaci Online jazyky.

FAQ – Jak se naučit anglicky 

  1. Můžu se anglicky naučit i z pohodlí domova?

    Určitě. Můžete vyzkoušet některý dostupný online kurzy, nebo šikovnou aplikaci na angličtinu. Můžete studovat z pohodlí domova a nemusíte nikam jezdit.

  2. Opravdu mi pomůžou filmy s mou angličtinou?

    Ano. Při sledování filmů v původním znění zapojujete vícero smyslů, což vede k efektivnější výuce. Pokud vám to přijde snadné, zkuste sledovat filmy bez titulků.

  3. Pomohou i anglicky vedené konverzace s kamarády?

    Jistě, i takto si lze osvojit cizí jazyk. Přečtěte si, jak se nebát anglické konverzace.

Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled