Poradíme vám, jak na studium cizích jazyků 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇪🇸 🇷🇺 🇮🇹

Duolingo vs EasyLingo: velké srovnání jazykových appek

Chcete si zlepšit cizí jazyk zábavným způsobem pomocí interaktivní appky, ale nevíte kterou z té přehršle možností vybrat?

Nedivím se vám, nabídka v Google Play i App Store je obří a je těžké se v ní vyznat.

Proto jsem se rozhodla do detailu porovnat dva horké kandidáty na jazykovou aplikaci roku: celosvětově známé Duolingo a o něco mladší platformu EasyLingo.

Která z nich je pro vás ta pravá? Pojďte to se mnou zjistit!

Je spousta cest jak se naučit jazyk

Možností jak se naučit cizí jazyk je spousta. Můžete zvolit třeba cestu hodin v jazykové škole, učebnici pro samouky anebo zapnout aplikaci či kurz z pohodlí domova.

Ani jedna možnost není horší než ta druhá, protože každému vyhovuje něco jiného.

Je tak jen na vás, co si vyberete.

Absolutním hitem posledních let a hlavně měsíců distančního setkávání jsou výukové aplikace, které k výuce přistupují podle hesla „škola hrou„.

Jsou chytře zkonstruované tak, abyste se co nejvíc naučili, ale zároveň se u toho nenudili a neztráceli motivaci.

Místo dlouhých textů a vysvětlování gramatiky sází na formu hravých cvičení, která kombinují čtení, poslech, psaní i mluvení. Novou látku kombinují s opakováním a za veškerou snahu vás odměňují body, které vás posouvají na další jazykovou úroveň.

A uživatele to baví.

Není proto divu, že nové aplikace rostou jako houby po dešti. Vybírat si můžete mezi vícejazyčnými aplikacemi anebo aplikacemi zaměřenými jen na jeden jazyk či dokonce jen na jeden aspekt jazyka jako je třeba korejská abeceda.

Pravda, polyglota z vás s nejvyšší pravděpodobností neudělají, ale můžou vás poslat tou správnou cestou. A to stojí za vyzkoušení, ne?

Duolingo a EasyLingo jsme ke srovnání vybrali záměrně. Obě jsou to aplikace, které ke studiu nabízejí více jazyků, fungují na podobném hravém principu a studium s nimi nás v redakci baví.

Přesto jsou mezi nimi odlišnosti, které vám pomůžou si správně vybrat bez zdlouhavé metody pokus-omyl.

Pojďme si je nejdříve obě krátce představit.

Studium jazyků s Duolingo

Appka s ikonickou zelenou sovou začala svou cestu jazykového osvícení v roce 2012. Za ta léta se hodně změnilo ve smyslu vzhledu a počtu jazykových kurzů, ale ty hlavní principy zůstaly.

Duolingo vás učením jazyka protáhne ve stylu počítačových her: každá splněná úroveň vám otevře novou, která vám předá další kousek gramatiky a rozšíří slovní zásobu. Zároveň tím získáte různé body, které vás motivují dál.

Cvičení jsou různá. Během jedné úrovně, která se skládá z několika kol, tak můžete potkat například:

 • kartičky s obrázky,
 • tvoření vět,
 • přepis poslechu,
 • doplňování slov,
 • čtení do mikrofonu.
cvičení na duolingo
Cvičení na Duolingo.

Aplikace momentálně nabízí 37 jazykových kurzů pro svojí nejpočetnější základnu – anglicky mluvící uživatele. Zároveň existuje i ve webové verzi.

Tip: Přečtěte si naši recenzi na Duolingo, kde se dozvíte vše do detailu.

Studium jazyků s EasyLingo

EasyLingo do světa vyrazilo o rok později, v roce 2013. Svým českým uživatelům nabízí přehlednou platformu pro studium 6 různých jazyků, která existuje také jako web.

Vybírat můžete z následujících kurzů:

 • angličtina
 • španělština
 • francouzština
 • němčina
 • ruština
 • italština

Princip je podobný jako u Duolinga. Jednotlivé kapitoly vám přes několik lekcí postupně servírují potřebné znalosti a slovíčka a po jejich splnění pokračujete na další téma. Nechybí ani odměna v podobě bodů.

Lekce jsou pestré a využívají hned několik různých typů cvičení. Potkat můžete například:

 • doplňovačky slov a vět,
 • úkoly s obrázky,
 • vyplňování křížovek se slovíčky,
 • skládání vět,
 • otázky ano/ne,
 • konverzační úkoly, kde se nahráváte,
 • videa s poslechem a kulturními reáliemi.

Kurzy od EasyLingo využívají stejné rozhraní jako OnlineJazyky, na které jsme také dělali recenzi.

easylingo-cviceni
Různá cvičení v aplikaci EasyLingo.

Tip: Chcete se o EasyLingo dozvědět víc? Přečtěte si mojí recenzi EasyLinga.

Duolingo vs EasyLingo

Představení obou účastníků už máme za sebou a je čas na srovnávání. Jak si obě aplikace vedou v jednotlivých kategoriích?

Nabídka kurzů

Duolingo i EasyLingo se řadí mezi vícejazyčné aplikace, v jejich nabídce je ale jeden obrovský rozdíl:

 • zatímco u EasyLingo si jako česky mluvící student užijete kurzy pro všech 6 jazyků,
 • Duolingo v češtině nabízí jen jeden kurz – angličtinu.

Ostatní kurzy Duolingo nabízí pouze v jiných jazycích, především pak (pochopitelně) v angličtině. Pokud se tak chcete učit španělsky, ale v angličtině jste se nedostali přes úvodní hodiny, Duolingo není nic pro vás.

EasyLingo má tedy o něco chudší nabídku, ale všechny kurzy jsou plně v češtině a provázené českými lektory. Na vyšších jazykových úrovních pak potkáte i rodilé mluvčí, což je samozřejmě jen plus.

Rozsah výuky

Zatímco Duolingo je spíše aplikací pro začátečníky a pomůže vám postavit pevné základy, EasyLingo pro angličtinu nabízí všechny jazykové úrovně včetně C2 a pro španělštinu, francouzštinu a němčinu kurzy do úrovně B2. U italštiny a ruštiny se pak jedná opět jen o základy.

V případě angličtiny, němčiny, španělštiny a francouzštiny na vás čekají i speciální kurzy pro různé pracovní obory a zájmy.

kurzy easylingo
EasyLingo nabízí různé jazykové úrovně.

Jednotlivé kurzy EasyLingo jsou navíc rozdělené podle úrovní, takže si můžete vybrat přesně kurz pro sebe. Netušíte, jaká úroveň je ta „vaše“? V tom případě si stačí udělat rozřazovací test, který vám ji prozradí.

U Duolinga máte na výběr mezi úplným začátečníkem anebo rozřazovacím testem, který si vás sám zaškatulkuje. Máte tak o něco menší svobodu.

duolingo
Výběr úrovně u Duolingo.

Finanční stránka

Tady přicházejí na řadu velké rozdíly. Duolingo je totiž ve své online podobě zcela zdarma. Daní za tuhle štědrost jsou ale reklamy, které na vás čekají po každém splněném kole.

Existuje i verze PLUS ve formě měsíčního předplatného, která nabízí studium bez reklam, v offline verzi a s průběžnými testy pokroku. Aktuální ceník vypadá takto:

Duolingo vs EasyLingo: velké srovnání jazykových appek
Cena předplatného Duolingo PLUS.

U EasyLingo si můžete vyzkoušet jednu lekci libovolného kurzu zdarma, zbytek už je dostupný pouze v rámci měsíčního předplatného. Vybrat si můžete z dvou typů: základního, který nabízí 50 jazykových kurzů a verze PRO, která navíc nabízí 34 odborných kurzů.

 Vyzkoušejte lekci s EasyLingo zdarma >>

Předplatné vás nijak neomezuje na počtu rozstudovaných kurzů, takže klidně můžete jeden den studovat C1 angličtinu a druhý den se pustit do základů němčiny.

ceník předplatného easylingo
Nabídka předplatného EasyLingo.

Vzhled a ovládání

Obě aplikace mají podobně fungující jednoduché a intuitivní rozhraní, s kterým se spřátelíte hned na první dobrou. Design je příjemný a pro jazykovou appku pasuje.

Duolingo je více zaměřené na celkový přehled, kdy můžete hned na úvodní stránce procházet všechny úrovně, které jste už splnili i které vás teprve čekají.

duolingo výběr
Úvodní stránka aplikace Duolingo (zdroj foto: aplikace Duolingo)

U EasyLingo vás na úvodní stránce uvítá detailní denní přehled, který zaznamenává jak splněné cvičení za den, tak i dobu strávenou učením, což může pomáhat s motivací. Oproti Duolingo má jen jednu chybičku: vyplňování úkolů je někdy opožděné, zvlášť pokud jste zvyklí na telefonu cvakat rychle.

Dostupnost

Pro studium musíte být připojeni k internetu v případě obou aplikací. Výjimkou je pouze Duolingo v placené verzi PLUS.

Metody výuky

Obě appky fungují na podobném principu výuky, který pracuje s křivkou zapomínání. Důraz proto kladou nejen na novou látku, ale také na dostatečné opakování, které naučené věci uloží do dlouhodobé paměti.

Opakování je u obou připravené pěkně. EasyLingo vás k němu nabádá každý den (u webové verze hned na první stránce) a zároveň si můžete vybrat, jestli chcete cvičit slovíčka nebo gramatiku nebo obojí. Duolingo vám opakování připomene po určitém čase od splnění lekce.

úvodní stránka easylingo
Úvodní stránka webové verze EasyLingo s nabídkou opakování.

Jednotlivé lekce jsou v obou případech opravdu zábavné. Cvičení jsou pestrá a nenudí, témata a přístupy se svižně střídají. Nechybí ani slova chvály a povzbuzení, u EasyLingo se můžete těšit na hodnotící videa se známými osobnostmi české scény.

Skvělé je zařazení cvičení s mluvením do mikrofonu, které vám pomůžou se nebát mluvit a kontrolovat si výslovnost.

Osobně se mi o něco víc líbí variabilita cvičení u EasyLingo, za jeho velké plus považuju také zaměření na kulturní reálie, které rozšíří vaše obzory i jiným směrem než jazykovým. Videa s lektory tomu navíc dávají osobnější nádech.

Rychlé shrnutí

Duolingo:

 • V české verzi pouze angličtina
 • Příjemné uživatelské rozhraní a ovládání
 • 37 jazyků pro ty, kterým nevadí studovat v angličtině
 • Jazyková úroveň přidělena dle testu
 • Základní verze zdarma s reklamami
 • Verze PLUS bez reklam za 6,99 dolarů za měsíc
 • Zábavná variabilní cvičení včetně mluvení
 • Verze PLUS i v offline formě

EasyLingo:

 • Plně v české verzi
 • Čeští lektoři
 • Příjemné uživatelské rozhraní a ovládání
 • Výběr ze 6 jazyků a 84 kurzů
 • Výběr jazykové úrovně podle potřeby
 • Měsíční předplatné od 229 Kč
 • Zábavná variabilní cvičení i s videi a mluvením
 • Funguje pouze online

Jana Langová

Jana Langová

Miluju cestování na všechny způsoby, mým oblíbeným adrenalinovým sportem je přednášení před publikem a životní lásku jsem našla v knižní sérii o Zeměploše. Ve zbytku volného času se věnuji medicíně a studiu jazyků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled