Poradíme vám, jak na studium cizích jazyků 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇪🇸 🇷🇺 🇮🇹

Duolingo: Aplikace, která vás naučí angličtinu od základů

Přesvědčila vás škola o tom, že učení jazyků je jen nezáživné biflování slovíček a gramatiky?

Přitom to tak vůbec být nemusí! S chytrými mobilními aplikacemi můžete studium proměnit v zábavné chvíle.

Mezi jednu z nejoblíbenějších hravých jazykových aplikací patří Duolingo, které dnes učí už přes 300 milionů lidí po celém světě.  

Na trhu existuje řada aplikací na jazyky, ale jen některé se vymykají klasickému učebnicovému formátu a nabízí studium s pořádnou porcí zábavy. Duolingo patří mezi ně. Je atraktivní nejen tím, jak kombinuje způsoby výuky, ale také svou vizuální stránkou, kterou si získá i malé děti.

Jejím úkolem je naučit člověka danému jazyku, a to od základů.  

Aplikace, která vás naučí anglicky 

Existuje mnoho způsobů, jak se efektivně naučit anglicky (řadu z nich zmiňujeme v článku „Jak se efektivně naučit slovíčka”), mobilní aplikace však patří k těm nejzáživnějším. Mají totiž spoustu výhod.

Jejich formát jim umožňuje vytvářet různorodá cvičení pro všechny studijní typy, jsou vždy po ruce a vejdou se jednoduše do kapsy. A ty nejlepší z nich vás zabaví a namotivují tak, že se k nim budete rádi vracet.

Přesně tak funguje i Duolingo.

Duolingo funguje už od roku 2012. Od té doby aktivně roste, neustále přibývají další a další jazyky, které se můžete naučit. Každý z nich má několik otevřených kurzů, kde se naučíte nejen základy vybraného cizího jazyka, ale také si vybudujete slovní zásobu a nastudujete gramatiku.

Aplikace nabízí celou řadu jazyků, mezi které patří třeba španělština, japonština nebo třeba i esperanto. Nejvíce si ji ale lidé stahují pro výuku angličtiny. Vedle podcastů a YouTube videí je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se ji naučit.  

TIP: O nejlepších podcastech a YouTube kanálech pro výuku angličtiny jsme již psali. Zajímá vás to? Přečtěte si články na téma “Podcasty na učení angličtiny” a “Angličtina na YouTube”. 

Výhody aplikace Duolingo 

Je to jako hraní videoher 

Tou hlavní výhodou mobilní aplikace Duolingo je, že je to jako když hrajete videohry. I to je důvod, proč u ní tolik lidí zůstane a vydrží. Každý dokončený úkol vám otevírá novou úroveň s dalšími znalostmi a procvičováním.

Po zdolání všech úrovní je vaší odměnou nejen zvládnutí základu cizího jazyka a schopnost komunikovat v něm, ale také odměny, které za zvládnuté lekce dostáváte. Ty pak lze vyměnit za řadu výhod.

Neustále při sobě 

Nemusíte se učit jenom v pohodlí domova. Můžete se učit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Aplikaci máte neustále při sobě ve vašem telefonu. Duolingo si tak můžete zapnout při čekání na autobus, v čekárně u doktora nebo o polední pauze. Nejenže si zkrátíte volnou chvíli, ale zároveň vám to bude k užitku.

Právě možnost studovat odkudkoli a kdykoli je velká výhoda aplikací na učení jazyků.

Cvičení vás neunudí

Duolingo během jedné lekce kombinuje hned několik typů cvičení. Díky tomu si slovíčka a fráze zapamatuje snáze a navíc vám to nedovolí se nudit. Nejde o žádné klikání, které se omrzí.

Motivační systém, který funguje 

Jak již bylo zmíněno, Duolingo je jako počítačová hra. Nejen, že má různé úrovně, ale také vás čekají odměny, které pro vás mohou být motivací. Navíc s vámi aplikace komunikuje. Když se vám něco podaří, dostanete pochvalu. Když se vám naopak něco nevyvede, podpoří vás a navede k druhému pokusu. Člověk ji pak zavírá s těžkým srdcem.  

A co víc – opravdu funguje. Minimálně tedy stojí za vyzkoušení. K dispozici je jak v App Storu, tak v obchodě Google Play. 

Je zadarmo! 

Aplikace Duolingo je naprosto zadarmo. Pokud byste chtěli vypnout reklamy a mít možnost aplikaci využívat i bez internetového připojení, můžete si pořídit verzi Plus. Ta stojí 149 korun měsíčně.

Jak začít? 

Vůbec prvním krokem po spuštění aplikace je výběr jazyka. Jednoduše kliknete na jazyk, který se chcete naučit. V češtině prozatím je na výběr jen angličtina.

Následně se vás aplikace zeptá na úroveň vašich jazykových znalostí. Ještě nikdy jste se tento jazyk neučili? Pak začnete od úplných základů. Už něco znáte? V tom případě vyplníte test na určení vaší úrovně a přeskočíte na pokročilejší lekce.

Další postup je jednoduchý. Čekají vás různé tematické lekce, z nichž každá má několik kol a úrovní. Jakmile splníte všechny úrovně, kolečko vám zezlátne a můžete si téma procvičovat, jen pokud budete mít náladu. Další lekce se vám otevřou po splnění určitého počtu kol aktuální lekce nebo lekcí, záleží na uspořádání.

Ke každému tématu si můžete přečíst i shrnutí procvičované látky.

I když vám zprvu můžou úkoly připadat velice jednoduché, nenechte se mýlit. Obtížnost lekcí se bude postupně zvyšovat. I tady platí, že nejdříve musíte zvládnout základy a teprve poté můžete sestavovat složitější věty a rozšiřovat slovní zásobu.  

Píšete, překládáte, posloucháte i mluvíte 

Jak už bylo zmíněno, jednou z hlavních výhod aplikace Duolingo je také rozmanitost cvičení. Při učení zapojíte opravdu veškeré smysly. Budete číst, překládat, poslouchat a také mluvit. Díky tomu budete pracovat nejenom na psaném projevu, ale také výslovnosti, která je při anglické konverzaci zásadní.  

Když Duolingu nepřijdete na chuť

Vyzkoušeli jste mobilní aplikaci Duolingo, ale zjistili jste, že to pro vás není „to pravé ořechové“? Nemusíte věšet hlavu! Skvělou alternativou této chytré appce jsou Online jazyky – online jazykové lekce pro začátečníky, pokročilé i pro různé profese. Vyzkoušíte?

FAQ Duolingo

 1. Je k aplikaci video průvodce?
  Duolingo recenze a zkušenosti

  Bohužel nikoliv. Na druhou stranu má aplikace hromadu vysvětlivek, motivační program, také intuitivní ovládání.

 2. Mohu si vybrat obtížnost?

  Při výběru jazyka se vás aplikace zeptá, zda s jazykem začínáte anebo jste se ho už někdy učili – v druhém případě vás nechá vyplnit test, který odhadne vaši úroveň a umožní vám přeskočit na vyšší úrovně.

 3. Je možné aplikaci spustit na PC?

  Ano, existuje i webová aplikace.

 4. Funguje offline?

  Ve verzi plus ano.

Duolingo
Duolingo: Aplikace, která vás naučí angličtinu od základů

Aplikace Duolingo nabízí spoustu světových jazyků. To je možná její největší výhoda. Jen je škoda, že se nedá zvolit obtížnost a vždy začínáte od úplných základů.

Hodnocení redakce:
5
Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled