Poradíme vám, jak na studium cizích jazyků 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇪🇸 🇷🇺 🇮🇹

Duolingo: Aplikace, která vás naučí angličtinu od základů

Naučit se cizí jazyk nemusí být nezáživná nuda.

S pomocí chytré mobilní aplikace to může být dokonce zábava!

Ať už se potřebujete naučit anglicky, španělsky nebo italsky, za vyzkoušení stojí aplikace známá díky svému zelenému papouškovi v logu.

Správně, řeč je o appce Duolingo, která dnes učí už přes 300 milionů lidí po celém světě.  

Není mnoho aplikací, které vás naučí anglicky rychle a s patřičnou porcí zábavy. Duolingo bezesporu patří mezi ně. Je atraktivní nejen tím, jak kombinuje způsoby výuky, ale také svou vizuální stránkou, která nadchne i malé děti. Jejím úkolem je naučit člověka danému jazyku, a to naprosto od základů.  

Aplikace, která vás naučí anglicky 

Existuje mnoho způsobů, jak se efektivně naučit anglicky (řadu z nich zmiňujeme v článku „Jak se efektivně naučit slovíčka”), mobilní aplikace však patří k těm nejzáživnějším. Vždyť právě aplikace jsou součástí našich životů, používáme je prakticky denně. To potvrzují i nedávné statistiky, které zjistily, že člověk má ve svém telefonu staženo průměrně 30 aplikací. Mezi nimi může být i aplikace Duolingo.

Duolingo funguje už od roku 2012. Od té doby aktivně roste, neustále přibývají další a další jazyky, které se můžete naučit. Každý z nich má několik otevřených kurzů, které vás naučí nejen základy vybraného cizího jazyka, ale také oživí slovní zásobu a naučí vás, jak skládat věty či co musí být jejich součástí.  

I když se mezi jazyky najde španělština, italština, nebo dokonce mrtvý jazyk králů, většinou se stahuje z důvodu výuky angličtiny. Vedle podcastů a YouTube videí je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se ji naučit.  

TIP: O nejlepších podcastech a YouTube kanálech pro výuku angličtiny jsme již psali. Zajímá vás to? Přečtěte si články na téma “Podcasty na učení angličtiny” a “Angličtina na YouTube”. 

Výhody aplikace Duolingo 

Je to jako hraní videoher 

Tím hlavním benefitem mobilní aplikace Duolingo je, že je to jako hraní videoher. I to je důvod, proč u ní tolik lidí zůstane a vydrží. Po dokončení úkolu se otevírá zcela nová úroveň. Po zdolání všech úrovní je vaší odměnou nejen zvládnutí základu cizího jazyka a schopnost komunikovat v něm, ale také odměny, které za zvládnuté lekce dostáváte. Ty pak lze vyměnit za řadu výhod.

Neustále při sobě 

Nemusíte se učit jenom v pohodlí domova. Můžete se učit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Aplikaci máte neustále při sobě. Sídlí ve vašem mobilním telefonu, který je vaším každodenním parťákem. Duolingo si tak můžete zapnout při čekání na autobus, v čekárně u doktora nebo o polední pauze. Efektivně si tak zkrátíte volnou chvíli, kterou byste jinak strávili surfováním po internetu. 

Právě možnost studovat odkudkoli a kdykoli je velká výhoda aplikací na učení jazyků.

Motivační systém, který funguje 

Jak již bylo zmíněno, Duolingo je jako počítačová hra. Nejen, že má různé úrovně, ale také vás čekají odměny, které pro vás mohou být motivací. Navíc s vámi aplikace komunikuje. Když se vám něco podaří, dostanete pochvalu. Když se vám naopak něco nevyvede, podpoří vás a navede k druhému pokusu. Člověk ji pak zavírá s těžkým srdcem.  

A co víc – opravdu funguje. Minimálně tedy stojí za vyzkoušení. K dispozici je jak v App Storu, tak v obchodě Google Play. 

Je zadarmo! 

Aplikace Duolingo je naprosto zadarmo. Pokud byste chtěli vypnout reklamy, můžete uhradit 149 korun měsíčně a vývojáři vám je stáhnou. Za zmíněnou částku však získáte jen skrytí reklam, veškeré funkce aplikace jsou dostupné i ve free verzi. Neexistuje tedy žádná základní verze a verze prémiová, jak tomu bývá v mnoha jiných appkách. 

Jak začít? 

Vůbec prvním krokem po spuštění aplikace je výběr jazyka. Pokud se chcete naučit anglicky, kliknete na angličtinu. Pokud francouzsky, zvolíte logicky francouzštinu. Společně s jazykem si také vyberete, jak často ho chcete procvičovat. Bude vám stačit denně deset minut? Nebo se chcete “hecnout” a zvládnete i půl hodiny denně? 

A poté je to snadné jako facka. Začínáte naprostými základy. Každá kategorie má několik úrovní po několika kolech. Po splnění všech kol a všech úrovní nejen, že danou kategorii, respektive téma budete ovládat, ale také vám kolečko zezlátne a vy už ho budete jenom procvičovat, pokud budete mít náladu.  

I když vám zprvu může aplikace připadat velice jednoduchá, nenechte se mýlit. Obtížnost lekcí se bude postupně zvyšovat. Nejdříve musíte ovládnout základy, teprve poté můžete správně skládat věty a rozšiřovat svou slovní zásobu.  

Píšete, překládáte, posloucháte i mluvíte 

Jedním z hlavních benefitů aplikace Duolingo je také rozmanitost, se kterou se vám aplikace představuje. Při učení zapojíte opravdu veškeré vaše smysly. Budete číst, předkládat, poslouchat a také mluvit. Zlepšíte tak nejen své psané slovo, ale také výslovnost, která je při anglické konverzaci zásadní.  

Když Duolingu nepřijdete na chuť

Vyzkoušeli jste mobilní aplikaci Duolingo, ale zjistili jste, že to pro vás není „to pravé ořechové“? Nemusíte věšet hlavu! Skvělou alternativou této chytré appce jsou Online jazyky – online jazykové lekce pro začátečníky, pokročilé i pro různé profese. Vyzkoušíte?

FAQ Duolingo

 1. Je k aplikaci video průvodce?
  Duolingo recenze a zkušenosti

  Bohužel nikoliv. Na druhou stranu má aplikace hromadu vysvětlivek, motivační program, také intuitivní ovládání.

 2. Mohu si vybrat obtížnost?

  Ne, obtížnost si nelze zvolit. Aplikace provede naprostými základy od úrovně A1 a bude pokračovat až po úroveň B2.

 3. Je možné aplikaci spustit na PC?

  Ano, existuje i webová aplikace.

 4. Funguje offline?

  Ano, aplikace nevyžaduje Wi-Fi připojení.

Rychlé hodnocení Duolingo

Aplikace Duolingo nabízí spoustu světových jazyků. To je možná její největší výhoda. Jen je škoda, že se nedá zvolit obtížnost a vždy začínáte od úplných základů.

Editor's Rating:
4
Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled