Víte, co znamenají jednotlivé úrovně angličtiny?
Proč vznikly a jaké konkrétní dosahujete?
Vědět, zda máte angličtinu na úrovni A1, nebo B2, je nesmírně důležité.
Musíte to znát ať už píšete svůj životopis, nebo si jenom jako samouk kupujete nějakou novou učebnici.
V našem dnešním článku se tedy podíváme nejen na to, co jednotlivé úrovně znamenají, ale zjistíte i to, jak poznat, kde se právě nacházíte a co všechno budete pro případný progres potřebovat.

Ahoj, pokud hledáte českou aplikaci na učení jazyků za rozumnou cenu, tak určitě vyzkoušejte EasyLingo.
Trocha historie úrovní angličtiny
Označovat úrovně angličtiny prvními třemi písmeny abecedy určitě není nijak starý nápad. Ve skutečnosti se myšlenka na „Společný evropský referenční rámec: učení, vyučování, hodnocení,“ jak se tato metoda porovnávání znalostí označuje, začala formulovat až na přelomu milénia.
Důvod byl přitom velmi prostý a pochopitelný. Jednotlivé univerzity napříč Evropou měly na své studenty rozdílné nároky a bylo tím pádem potřebné, aby fungoval jednotný porovnávací systém. Se svým certifikátem o dosažené úrovni angličtiny tak najdete uplatnění napříč celou EU.
Některá britská nakladatelství, zejména pak Oxford, Longman či Cambridge se drží o něco konzervativnějšího dělení. Používají ve svých publikacích šestibodovou stupnici „starter“ počínaje a „advanced“ konče. Každá úroveň přitom odpovídá zhruba jednomu roku aktivního studia.
Jaké úrovně angličtiny máme?
Pokud se budeme řídit Společným evropským referenčním rámcem, máme hned 6 (jak pochopíte níže, tak někdy i 7) úrovní angličtiny. Výhodou je také to, že vyjm prvních dvou úrovní má každý jednotlivý stupeň i test, kterým můžete prokázat své znalosti a obdržet mezinárodně platný certifikát. Co tedy jednotlivé úrovně obnáší?
A0 – Beginner/Starter
S označením A0 se setkáte jen zřídkakdy, většinou bývá preferováno slovní označení beginner. Tato úroveň odpovídá člověku, který angličtinu buď nikdy nestudoval a pasivně zná jen pár slovíček a nebo ji studuje teprve pár dnů. Na této úrovni umíte:
- Představit se v jedné nebo dvou větách
- Poznávat výslovnost jednotlivých písmen a čísel

A1 – Elementary
V české literatuře se můžete někdy setkat také s pojmem pokročilý začátečník. V této fázi už začínáte pasivně rozumět rozhovorům, umíte konverzovat na témata týkající se každodenních situacích a dokážete:
- Komunikovat o jednoduchých konverzačních tématech (bydlení, záliby, věk, čas,…)
- Zeptat se na jednoduché otázky (kde je obchod, kolik je hodin, …)
- Objednat si v restauraci
- Přečíst a napsat text na pohledu z dovolené
A2 – Pre-Intermediate
Na úrovni A2 již začínají studenti používat kromě jednoduchých vět i lehčí souvětí a dokáží bez problémů mluvit o tématech, která jim jsou nějakým způsobem blízká. Dokáží se bavit třeba o svých zážitcích, ale komplexnější rozhovory na odborná nebo obtížná témata vést zatím neumí. Pokud máte angličtinu na této úrovni, odpovídá jí Cambridgská zkouška KET (Key English Test). Charakteristickými znaky je především:
- Poměrně plynulý mluvený projev o jednoduchých tématech
- Schopnost komunikovat slovem i písmem o jednodušších konverzačních tématech
- Zlepšení vnímání jednotlivých časů používaných v angličtině

B1 – Intermediate
Úroveň angličtiny B1 znamená schopnost bavit se bez problémů o běžných konverzačních tématech a řešit veškeré situace, které mohou nastat na dovolené či pracovním pobytu v zahraničí. Studenti dokáží dobře přepínat mezi formálním a neformálním jazykem, zvládnou bez problémů psát formální i neformální dopisy a rozumí i rozhovorům o neodborných tématech. Úroveň angličtiny B1 zakončuje zkouška PET (Preliminary English Test). Na této úrovni byste také měli umět:
- Vyjádřit svůj názor na aktuální situaci (politickou, ekonomickou, výsledek sportovního utkání)
- Dokázat v konverzaci odpovídat spontánně – nedržet se pouze předem připravených a promyšlených vět

Ahoj, pokud hledáte českou aplikaci na učení jazyků za rozumnou cenu, tak určitě vyzkoušejte EasyLingo.
B2 – Upper Intermediate
Zpravidla po několika letech aktivního učení angličtiny se vaše úroveň jazyka dostane na hranici B2. Ta značí, že jste schopni konverzovat nejen o vám blízkých tématech, ale rozumíte i odbornějším textům či přednáškám a dokážete se bavit i o abstraktních tématech typu víra či umění. Pokud vám nedělá problém například:
- Rozumět zprávám vysílaným na některé z anglicky hovořících stanic
- Číst odborné bakalářské či diplomové práce v angličtině
- Koukat na anglické/americké filmy bez českého dabingu,
pak byste měli zvážit absolvování zkoušky FCE, která vám poskytne první z velmi užitečných certifikátů, který je pro mnoho zaměstnavatelů lukrativní.

C1 – Advanced
Úroveň angličtiny, kterou v češtině označujeme jako pokročilý, odpovídá podle Společného evropského referenčního rámce skupině C1. Ta se vyznačuje tím, že studenti rozumí celému spektru různých odborných i publicistických textů, dokáží mluvit naprosto plynule bez jakéhokoliv přemýšlení či vyhledávání zapomenutých slovíček. Charakteristické jsou zejména schopnosti:
- Porozumět i osobám hovořícím netypickým dialektem
- V psaném jazyce rozumět nejrůznějším idiomům a bez problémů chápat odbornou literaturu
- Sepsat i odbornější texty bez gramatických chyb a neobvyklých jazykových spojení
Jestli této úrovně angličtiny dosahujete, můžete se bez obav přihlásit na zkoušku CAE (Certificate in Advanced English), která pro většinu běžných uživatelů jazyka představuje vrchol jejich snažení a rozhodně se hodí ji mít.
Angličtina efektivně 🇬🇧
Nejlepší online kurzy angličtiny
Jak najít dobrého a levného lektora na italki.com
Jak efektivně studovat s Online jazyky
10 tipů, jak se naučit anglicky
Jak na anglická slovíčka
C2 – Proficiency
Po několika dlouhých letech aktivního a náročného studia můžete pomýšlet na získání certifikátu CPE (Certificate of Proficiency in English), kterým potvrdíte angličtinu na úrovni C2. To znamená, že:
- Rozumíte snad každému rozhovoru, který slyšíte. Dokážete porozumět dialogům s nářečím, chápete slangové výrazy a ani odborná terminologie vám nedělá problém.
- Máte dobré kritické myšlení a dokážete v angličtině bez problémů hledat chyby v odborných textech a lidé vás často považují za rodilého mluvčího.
- Chyby děláte jen naprosto minimálně, přičemž v mluvené angličtině téměř vůbec.
Nutno ale podotknout, že dostat se na tuto úroveň se nepovede každému a splnit CPE test je spíše pro pár vyvolených, kteří jsou schopni se kontinuálně připravovat. Po získání certifikátu se však můžete pochlubit angličtinou na úrovni rodilého mluvčího.

Mít certifikát se prostě a jednoduše vyplatí
Určit úroveň své angličtiny jen a pouze na základě přečtení článku, je jen velmi orientační. Naštěstí je na internetu k dispozici celá řada nejrůznějších testů, které zjistí, na jaké úrovni jste. Skvělé jsou například ukázkové varianty přímo cambridgských testů, u nichž se můžete po úspěšném absolvování zamyslet nad splněním opravdového testu, který vám zaručí certifikát o dosažení dané jazykové úrovně.
Ten můžete uvádět ve svém životopise a pokud se chystáte třeba na vysokou školu, mohou vám být odpuštěny některé předměty spojené s angličtinou. Mít některý z certifikátů (především pak těch od úrovně FCE výš) se rozhodně vyplatí.