Poradíme vám, jak na studium cizích jazyků 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇪🇸 🇷🇺 🇮🇹

Zajímavosti z Barcelony

Moře, výborné jídlo a víno, okouzlující architektura a památky, to vše najdete v Barceloně.

Pokud zvažujete výlet do této španělské perly, nebo už máte letenku, pak je následující text přímo pro vás.

Podíváme se v něm na zajímavosti z Barcelony – na to, kam byste měli zajít a co stojí za to ochutnat.

S námi si užijete Barcelonu na plné pecky!

Co byste měli vědět o Barceloně

Barcelona

Barcelona je hlavním městem Katalánska. Byla založena ve 3. st. Kartaginci, kteří ji pojmenovali Barcina.

Později město obsadili Římané. Během muslimské invaze v 7. a 8. století měla namále a na několik desetiletí se ocitla pod jejich nadvládou.

Tomu učinil přítrž císař Karel Veliký, který ji osvobodil.

V 15.st. se stala součástí sjednoceného španělského království. Díky bohaté historii zde najdete spoustu nádherných historických míst. Domluvíte se zde anglicky a samozřejmě španělsky, oficiálním jazykem je ale katalánština.

✅ 10 tipů, jak se naučit španělsky

Město je známé především díky třem věcem:

  • Antonio Gaudí – geniální architekt, který se narodil v polovině 19.st. V jeho stylu se misí orientální prvky, secese a gotika. Gaudí dal Barceloně jedinečný ráz, díky kterému je jedním z nejnavštěvovanějších měst Evropy.
  • V roce 1992 se v Barceloně konaly olympijské hry. Stadion tam stojí dodnes a můžete si ho prohlédnout. Místní si ale na olympiádu často stěžují, jelikož se udělala spousta změn a utratila hromada peněz bez nějakého většího efektu.
  • Neustálými potyčkami se španělskou vládou. Barcelona (a celý region Katalánsko) se v minulosti opakovaně pokusila o odtržení od Španělska a nezávislost. Poslední pokus, který se nezdařil, se uskutečnil v letech 2017-2018.

Co stojí za to vidět

Na prvním místě jsou určitě Gaudího stavby.

Ty poznáte hned na první pohled. Neznámější je Sagrada Familia, mohutná katedrála s 28 věžemi a dominanta Barcelony, která se staví už téměř 140 let. A stále není zcela hotová.

Kromě katedrály byste měli navštívit také:

  • Park Güell: vytvořený na zakázku pro továrníka Eusebiho Güella. Jde o rozlehlý park se zahradou, který je esencí Antonia Gaudího. Objekt zaujme roztodivnými tvary, pestrými barvami a krásnými mozaikami. V parku navíc najdete dům s muzeem, kde dříve bydlel sám Gaudí.
  • Casa Milá (La Pedrera): tato budova napodobuje kámen. Nemá ostré hrany ani rovné zdi, je hrbolatá a asymetrická.
  • Casa Batlló: dům má nádherně barevnou fasádu s mozaikami z kachliček a střepů. Balkony mají zábradlí ve tvaru lebek a na střeše vykukují drobné věžičky a fantaskní dračí hlavy.

A když už jste tady, nesmíte minout to pravé srdce Barcelony – promenádu Las Ramblas (někdy také La Rambla). Protože právě tady to žije. Najdete v ní spoustu obchůdků s módou, suvenýry i pochutinami a vínem.

Nakonec, Barcelona je známá hned díky několika módním domům a návrhářům. Měli byste odsud odjet minimálně s šaty s krátkým rukávem nebo stylovými botami.

V Las Ramblas je plno restaurací, v některých se dokonce tančí tango. Jelikož ale jde o hlavní třídu, počítejte s vyššími cenami. Na každém rohu narazíte na pouliční umělce, malíře a hudebníky.

Atmosféru dokreslují exotické květiny, veselá španělská hudba a všudypřítomný ruch. Na začátku promenády najdete okouzlující gotickou čtvrť Barri Gótic s prastarými domy. Las Ramblas má téměř dva kilometry a dovede vás až k pobřeží moře a památníku Kryštofa Kolumba.  

Památník velkého objevitele je monumentální a nemůžete ho přehlédnout. Odkazuje na Kolumbovu první plavbu, která oficiálně skončila právě v Barceloně.

Zde se totiž vylodil, aby španělskému králi a královně vyprávěl o tom, že našel novou cestu do Indie, jak se celý život domníval. A na důkaz si přivezl i živého „Indiána“. Barcelona je tak prvním evropským městem, kam americký Indián vkročil.

Pokud byste měli chuť vyrazit mimo město a trochu si odpočinout, jeďte do kláštera Montserrat. Z Barcelony je to 40 km a vlakem jste tam za chvíli.

Montserrat je benediktinský klášter ukrytý v horách uprostřed podmanivé krajiny. Komu by se nechtělo na vrchol pěšky, může naskočit do lanovky. Jde o nejdůležitější katalánské poutní místo. Uvnitř najdete jeskyni s La Morenetou, černou Pannou Marií, patronkou Katalánska.

Koupání v Barceloně

Na plážích v Barceloně a v okolí si to užijete. Písek příjemně hřeje a moře je nádherně čisté. Na koupačku je to ideální od června do října. Pokud ale patříte mezi otužilce, klidně do toho jděte i brzy zjara. Doporučujeme zejména tyto místa:

  • Nova Mar Bella Beach
  • Bogatell Beach
  • Playa de La Barceloneta
  • Platja de la Nova Icaria

Co ochutnat v Barceloně

Díky tomu, že je Barcelona blízko u moře, si zde pochutnáte zejména na čerstvých rybách a mořských plodech. Kromě tresek, krevet, kalamárů a sépiového rizota vám doporučujeme také paellu de marisco.

Paella je populární španělský pokrm s rýží, který pochází z Valencie. Avšak v každém koutku Španělska si ho dělají po svém, stejně tak jako v Barceloně, kde do něj místo fazolí a obyčejného masa dávají krevety, mušle a další dobroty.

Zajímavosti z Barcelony

A pokud nevyzkoušíte tapas, tak jste nebyli ve Španělsku. Jde o obdobu českých jednohubek, avšak říkat jim tak by byl těžký hřích.

✅ 10 důvodů, proč navštívit Španělsko

Tapas mohou mít různé podoby, v podstatě jde o miniaturní porce (např. masa, sýrů, ryb), které slouží jako degustace k povzbuzení chuťových buněk a občerstvení u dobrého pití.

V Barceloně mezi nejoblíbenější tapas patří la bomba.

Připomíná podomácky dělané bomby, které po sobě házeli anarchisti a fašisti během španělské občanské války. La bomba je větší bramborová kroketa se dvěma lahodnými omáčkami, jedna připomíná oheň a druhá explozi.

Přejeme vám krásný pobyt v Barceloně! A nezapomeňte se před výletem naučit alespoň základní španělská slovíčka, místním tím uděláte radost.

Dušan Souček

Dušan Souček

Podnikatel, 🗺 cestovatel, věčný začátečník a samouk v Angličtině 🙄. Baví mě testovat a zkoušet různé možnosti formy studia. Svůj boj s Angličtinou sdílím na blogu www.myenglishhacks.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled