Proč se učit anglicky?
Důvodů k tomu, abyste si osvojili cizí jazyk je mnoho.
Předním důvodem je to, že ji využijete v zaměstnání.
Aktuálně na pracovním trhu chybí tisíce lidí, kteří jsou vybavení dobrou angličtinou.
Angličtina v práci se stává něčím zcela nepostradatelným a při pohovorech se zaměstnavatelé na jazykovou vybavenost vždy dotazují.
Důvodů, proč se učit anglicky je celá spousta
Jak již bylo zmíněno, důvodů, proč se učit anglicky je celá řada. Předním důvodem může být fakt, že angličtina je stále jedním z předních světových jazyků, kterým se domluvíte ve valné většině světa. Důvodem ale může být i to, že si hravě přeložíte písničku nebo video oblíbeného interpreta. Nemusíte si nutně otevírat překladač v dalším okně.
Tím hlavním a největším “proč” by ale měla být práce – angličtina v práci je opravdu potřebná. Pokud budete mít znalost anglického jazyka uvedenou v životopise, splňujete tím základní a velice důležité kritérium pro přijetí. Angličtina vám zkrátka otvírá brány, a to nejen v profesním světě.
Lidé s dobrou angličtinou chybí
Poptávka po lidech, kteří se pyšní opravdu dobrou jazykovou vybaveností neustále roste. Většina uchazečů uvádí ve svých životopisech to, že ovládají základy. Jenže základy jsou zkrátka velice málo. Při úrovni A1 nebo A2 nedokážete odpovídat na telefonáty, neumíte psát ani e-maily a jenom stěží rozumíte konverzaci vedené s rodilým mluvčím.
Zaměstnavatelé se při pohovorech tedy zaměřují hlavně na jedince, kteří angličtinu ovládají o něco lépe, ideálně na úrovni B2. Ta je totiž signálem toho, že jedinec umí vést dialog s rodilým mluvčí, také mu umí správně porozumět a nejsou pro něj problémem ani složité texty.
Bohužel zaměstnavatelé potvrzují, že minimálně polovina uchazečů nesplňuje tento požadavek. To nás opět vede k informaci, že na trhu chybí až tisíce lidí, kteří postrádají znalost anglického jazyka.
V některých oborech se bez angličtiny neobejdete
I když ne ve všech oborech je angličtina klíčová a důležitá, jsou obory, v nichž se bez angličtiny opravdu neobejdete. Mluvíme kupříkladu o cestovním ruchu – letušky nebo hoteliéři se neobejdou bez znalosti anglického jazyka. Angličtina v práci je také potřebná v IT oboru nebo v profesích, jako jsou tiskoví mluvčí, překladatelé, učitelé, manageři či marketingoví specialisté.
TIP: Naučte se napsat CV v angličtině. Jak na to? Přečtěte si článek “Životopis v angličtině“
Pohovory v angličtině jako hit dnešní doby
V poslední době přibývá pohovorů v angličtině. Zaměstnavatelé si tak rovnou prověřují schopnost uchazeče komunikovat v anglickém jazyce. Také tím zjišťují, jestli rozumí vedenému dialogu a jestli dokážou pochytit alespoň základní myšlenku.

Obvykle se pohovor v angličtině nevede celou dobu, jen závěrem může dojít k výměně několika anglických vět. Abyste při něm nevyhořeli, je dobré se na něj připravit (i když k němu možná ani nedojde). Dobré je zjistit si následující:
- Informace o společnosti
- Informace o pozici, o jakou se ucházíte
Poté také doporučujeme:
- Vyzkoušet si pohovor v angličtině nanečisto
- Připravit se minimálně den předem
Při pohovoru pak myslete na následovné:
- Zachování klidu
- Přirozenost, jednoduchost
Naučte se odpovídat na nejčastěji pokládané otázky
Při přípravě na pohovor vedený v angličtině se naučte hlavně odpovědi na nejčastěji pokládané otázky. Ty se velice podobají těm, které jinak dostáváte při pohovoru v češtině. Mluvíme především o:
- Can you tell me something about yourself? – Můžete mi povědět něco o sobě?
- Why would you like to work for us? – Proč pro nás chcete pracovat?
- What are your strengths? – Jaké jsou vaše silné stránky?
- What are your weaknesses? – Jaké jsou vaše slabé stránky?
- What kind of salary do you expect? – Jaká jsou vaše platová očekávání?
Angličtina v práci – FAQ
-
Jsou i jiné jazyky, po kterých je v zaměstnání velká poptávka?
Ano. Angličtina se dnes bere už za jakousi samozřejmost a výhodou je tedy italština, francouzština nebo španělština. Opomenout nesmíme ani ruštinu či němčinu. Mluvíme totiž o jazycích, kterými se mluví v zemích, kde není angličtina hlavním úředním jazykem.
-
Jak se můžu naučit anglicky?
Způsobů, jak si můžete osvojit znalost anglického jazyka je nespočetně mnoho. Můžete začít chodit na lekce angličtiny, můžete si najmout lektora, poslouchat podcasty (o těch jsme se rozepsali v článku “Podcasty na učení angličtiny: Studujte za pochodu“) nebo sledovat YouTube kanály. Možností jsou také online kurzy.
-
Problém mi dělá hlavně telefonování v angličtině. Co mám dělat?
Na toto téma jsme již napsali článek “Jak se nebát telefonovat v AJ”.
-
Ocením angličtinu ještě jinde než v práci?
Ano! Oceníte ji při cestování, při sledování filmů v původním znění či při dalších situacích.