Poradíme vám, jak na studium cizích jazyků 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇪🇸 🇷🇺 🇮🇹

Tipy, jak se efektivně učit slovíčka. Angličtina už nebude věda!

Angličtina a slovíčka – to je dvojice, které mnoho lidí neumí přijít na kloub. Jenže právě slovní zásoba je pro komunikaci zásadní. Jak si ji osvojit, abychom dokázali vést rozhovory i s rodilým mluvčím?  

Tipy, jak se efektivně učit slovíčka. Angličtina už nebude věda!

🇬🇧 Učte se jako děti
🇬🇧 Angličtina v pohodlí domova
🇬🇧 Tipy, jak se efektivně naučit slovíčka
🇬🇧 Pozor na chyby!
🇬🇧 FAQ – Angličtina slovíčka

Existují dvě metody, jak se anglická slovíčka naučit. Jsou to:

  • Tradiční metoda
  • Metoda podle pravidel mozku 

Zatímco první z nich vyžaduje neustálé opakování jednoho slovíčka za druhým, druhá je zábavnější a mozku sympatičtější. I když se slovíčka možná budete učit o něco déle, utkví vám v paměti navždycky. To tradiční metoda bohužel nezaručuje.  

Učte se angličtinu jako děti 

Děti lze přirovnat k nepopsanému listu papíru. Jazyky se učí doslova od píky, ovšem utkví v jejich hlavičkách napořád. Ať už by se měly naučit anglicky, česky nebo čínsky, nebude to pro jejich mozek problém. Stačí, když budou mezi rodilými mluvčími.  

učte se jako děti
Učte se jako děti. (zdroj foto: pixabay.com)

Tím se dostáváme k onomu tajemství metody podle pravidel mozku. Mozek se nejrychleji učí v kontextu. Obecně platí, že čím bohatší bude jazykový kontext, tím rychleji se daná slovíčka člověk naučí. Ne nadarmo se říká, že pokud se chcete naučit cizí jazyk, odjeďte do zahraničí. Rázem zlepšíte nejen svou slovní zásobu, ale také se naučíte používat slovíčka ve větách.  

TIP: Osvěžte si anglická slovíčka třeba v Londýně! Svou návštěvu zpestřete návštěvou známých i méně známých památek. Co se vyplatí vidět a neminout se dočtete zde.  

Angličtina v pohodlí domova 

Jelikož je cestování v současné situaci složitější, vytvořte si ideální zázemí pro výuku angličtiny doma. Jak již bylo zmíněno, mozek se nejlépe učí v bohatém kontextu. Čím bohatší bude váš kontext, tím rychleji se slovíčko naučíte.  

  • Vytvářejte věty, které povedou k vizualizaci slovíčka 

What soup do you recommend today?Jakou polévku dnes doporučujete? 

  • Učte se slovíčka tak, jak je budete jednou potřebovat 

What is for lunch today? – Co je dnes k obědu? 

  • Vytvářejte s přáteli dialogy 

How does your house look like? – My house has three bedrooms. 

Jak vypadá tvůj dům? – Můj dům má tři ložnice. 

Tipy, jak se efektivně naučit anglická slovíčka 

Existuje však vícero způsobů, jak na dvojici “angličtina a slovíčka” vyzrát. Pokud máte pocit, že se vám pojmy nevybavují dostatečně rychle, pokud je neumíte používat ve větě nebo pokud si je pamatujete jenom několik minut a poté naskočí černá tma ve vaší paměti, osvojte si několik tipů.  

Zapojte vícero smyslů 

Učit se jen očima nebo ušima nestačí. I odborníci jsou toho názoru, že si slovíčka nejlépe zapamatujeme tím, když zapojíme vícero smyslů najednou. V ideálním případě bychom je měli nejen vidět, ale také slyšet a představit si je. I proto je dobré sledovat filmy s anglickými titulky.

Nejlepší bude, když filmový snímek nebo seriál budete naprosto zbožňovat. Brzy se dostanete do stádia, kdy nejen, že budete předříkávat oblíbené pasáže v angličtině dopředu, ale také je začnete používat i v běžném životě.  

Slovíčka se nám do hlady nesmí ukládat chaoticky, nýbrž v konkrétním kontextu. Jen tak je můžeme v praxi vyvolat. Klaďte proto důraz na váš přístup k učení.  

Každodenní opakování jako klíč k úspěchu 

Nic se nenaučíte dokonale bez každodenního opakování. Ani hudebníci se nenaučí hrát na hudební nástroj bez cvičení, ani tanečníci se nenaučí dokonalou choreografii bez každodenního zkoušení kroků. Vezměte si z nich příklad a každý den alespoň pět minut věnujte angličtině a slovíčkům jako takovým.  

Pamatujte však na jedno pravidlo, a sice nevěnujte svou pozornost až příliš velkému množství slovíček. Nechcete přece, aby vám v hlavě vypukl zmatek, který by vedl ke špatnému používání jednotlivých pojmů, nebo ano?  

Při učení angličtiny platí jedno pravidlo, a sice ze sedmdesáti procent je to o opakování, ze třiceti o učení nových slovíček. Tuto zásadu praktikujte dnes a denně. O víkendu si můžete dopřát pauzu, ale když už si osvojíte tento výukový zvyk, jen stěží ho o víkendu vynecháte.  

I učení může být zábava 

Nikde není psáno, že na dvojici “angličtina a slovíčka” vyzrajete tak, že budete denně číst napsaná slovíčka v sešitu a nezkoušet jinou formu učení. Pravdou je, že i učení může být zábava. Proto “naporcujte angličtinu na kartičky”. Zatímco jedna strana kartičky bude obsahovat anglické slovíčko, druhá její význam v češtině. Každý den můžete kartičky přidávat nebo je měnit podle tematických okruhů.  

Z kartiček je možné udělat i skvělou rodinnou hru a do učení se tak mohou zapojit i ti, kteří byli angličtinou doposud nepolíbení.  

Zkuste to s podcasty a YouTube kanály 

Způsobů, jak se efektivně naučit anglická slovíčka je mnoho. Pomoct mohou také YouTube kanály nebo podcasty. Zatímco jedno zpestří váš večer, druhé zpříjemní cestu do práce. V obou případech opět přijdete s angličtinou do styku. V ideálním případě si najděte taková videa nebo podcasty, které se zaměřují na téma, jež jste se předcházející den učili. Oživíte si tak slovní zásobu, navíc ji uslyšíte v mnoha dalších kontextech.  

angličtina slovíčka
Poslouchejte podcasty. (zdroj foto: pixabay.com)

TIP: Jaké podcasty a YouTube kanály vás naučí anglicky? Přečtěte si naše články na téma “Angličtina na YouTube” a “Podcasty na učení angličtiny”. 

Slovíčka aktivně používejte, i když se nenacházíte v cizině 

Kvůli současné situaci způsobené novým typem onemocnění je možné, že s angličtinou ještě dlouho nepřijdete do styku. Aby však učení slovíček bylo k něčemu, začněte je používat i doma.

Při konverzaci s rodinnými příslušníky sem tam vytaste spojení, které jste slyšeli v oblíbeném seriálu. Nebo si povídejte sami se sebou v angličtině. Nabízí se také hledání anglického rodáka, se kterým si budete párkrát do týdne volat. Během reálné konverzace se slovní zásoba výrazně zocelí.  

Další tipy, jak se naučit slovíčka snadno a rychle 

  • Polepte si předměty v domácnosti anglickými názvy 
  • Všímejte si anglických názvů v každodenním životě (billboardy, sladkosti, časopisy) a překládejte je 
  • Začněte číst jednoduché knížky v angličtině, ke kterým patří i poslechové CD 

Pozor na časté chyby! 

Při učení slovíček se dopouštíme několika chyb. Tou nejzásadnější je, že se snažíme zpestřit si svou slovní zásobu pouhým biflováním. Zkrátka vezmeme učebnici se dvěma sloupečky (jeden je s českými výrazy, druhý s anglickým překladem) a v duchu či polohlasně si je zopakujeme. Někdy si je jen “projedeme” očima.  

Tento způsob učení se je však neefektivní. Nejen, že si ze slovíček nezapamatujete zhola nic, ale také si v hlavě utvoříte velký zmatek. Raději to zkuste jinak! Který z výše uvedených tipů vyzkoušíte nejdříve?

FAQ – Angličtina slovíčka

Musím vycestovat do zahraničí, abych se dokonale naučil anglicky?

Sice se cizí jazyk naučíte nejlépe v zahraničí, ale doma si můžete „vypěstovat“ podmínky pro výuku. Viz tipy výše.

Kde najdu rodilého mluvčího, se kterým bych si mohl zavolat?

V současné době existují platformy, skrze které si lze rodilého mluvčího najít. Můžete také někoho oslovit na sociálních sítích nebo si najít ve svém okolí člověka, který je rodilým mluvčím a nabízí výukové kurzy či online konverzace.

Který z uvedených tipů je nejlepší?

To si musí každý zodpovědět sám. Každému vyhovuje jiná forma učení. Holt je teď na řadě zkoušení a zjišťování.

Mohou mi pomoct také mobilní aplikace?

Ano! Takových aplikací existuje celá řada. Například aplikace Duolingo je známou a osvědčenou. Chystáme pro vás článek na toto téma, #staytuned.

Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled