Sleva 20 % na jazykové kurzy od Online jazyků & Easy Linga. Použijte slevový kód: MYENGLISH20

Rychlý přehled

Angličtina po telefonu už nebude oříškem. Jak se nebát telefonovat v AJ?

Obsah článku

Je pro vás těžké nebo možná až nepředstavitelné telefonovat v anglickém jazyce?

Bojíte se okamžiku, kdy po přijmutí hovoru se z druhé strany ozve anglicky mluvící člověk?

V takové chvíli obvykle propadáte panice.

Díky našim tipům se však podobnému stavu vyhnete a angličtina po telefonu bude hračkou! 

Třeba se vám to už stalo – zvedli jste příchozí hovor a ze sluchátka se ozval muž či žena anglicky mluvící. V tom okamžiku jste zrudli jako rajče a produkce potu se citelně zvýšila. Znervózněli jste a také jste se vší pravděpodobností propadli panice. Druhý člověk však stále vyčkával na vaši odpověď.  

Většina lidí v takovém okamžiku zavěsila nebo s omluvným “sorry” ukončila hovor. Zkrátka se nechala unést onou zmiňovanou panikou, která u nich panovala. Stačilo si však osvojit jenom několik základních frází a rozhovor v angličtině mohl snadno proběhnout.  

Naučte se základní fráze  

I když vám anglicky mluvící lidé nevolají často, je dobré se naučit několik klíčových fráze nazpaměť. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit. Třeba na dovolené v cizině je jako když najdete. Navíc jich není tolik.  

Mezi klíčové fráze se řadí: 

 • Pozdrav – Good morning/Hello 
 • Hlavní otázka “Jak vám mohu pomoct/Co pro vás můžu udělat”– How may I help you? 
 • Poděkovaní – Thank you for calling. 
 • Rozloučení – Have a nice day, bye.  

Do čtyř klíčových frází lze rozdělit celý rozhovor. Hodit se však může ještě několik frází, které jsou taktéž snadno zapamatovatelné.  

 • Zanechání vzkazu – Can I take a message? 
 • “Chvilku počkejte” – Just a moment, please.  
 • “Kdo volá?” – Who’s calling? 
 • Špatné číslo – I’m sorry, you have the wrong number.  
 • “Neslyším vás” – I’m sorry, I can’t hear you.  

Tužka a papír to jistí 

Pokud si nejste jistí svou angličtinou, je dobré mít vždycky po ruce tužku a papír. Vše, co vám bude řečeno, si rovnou zapište. Jestliže byste něčemu nerozuměli nebo jestliže byste si něco nestihli přeložit, můžete to udělat posléze – po ukončení hovoru.  

Při zapisování vašeho rozhovoru se může stát, že angličtina po telefonu nebude zrovna srozumitelná nebo dobře slyšitelná. Nebojte se proto požádat druhou stranu o zopakování. V takovém případě se budou hodit tyto fráze: 

 • Mluvte pomaleji – Could you speak a bit more slowly? 
 • Mluvte nahlas – Could you speak up?  
 • Zopakujte mi to – Can you repeat it? 

Případně se také nebojte požádat druhého člověka o vyhláskování slova. Hodit se to bude zejména ve chvíli, kdy si máte poznačit ulici nebo člověka, kterého máte oslovit dál. Díky vyhláskování slova předejdete trapasům a jiným podobným situacím.

TIP: Se strachem z mluvení a telefonování v cizím jazyce vám pomůžou Jazyky od píky.

angličtina po telefonu
Tužka a papír jako pomocníci. (zdroj foto: pixabay.com)

Vaše tělo je vaší oporou 

Pokud po zvednutí telefonu a zjištění, že vám volá někdo z ciziny, vás zachvátí panika, spoléhejte na svoje tělo. Tělo a angličtina po telefonu jdou zkrátka ruku v ruce. Nejdříve se nadechněte, vydechněte a při mluvení se nebojte gestikulovat, i když vás druhá strana nevidí. Pomáhá to.  

Aby vám šlo dobře rozumět, je dobré se napřímit. Nebudete znít stísněně, naopak velice příjemně. Stejně tak se zkuste usmívat – i to se v tónu hlasu projeví. A pokud byste na něco nevěděli odpovědět, zkrátka volajícího požádejte, aby zavolal později.  

 • Zavolejte později – Could you get back to me later? 
 • Zavolám zpět – Would you like me to phone you back? 
 • Nyní nemůžu, zavolejte později – I am quite busy right now, would you call me later, please? 

Trénink dělá mistry 

Očekáváte hovor v angličtině? Nebo jen víte, že by se vám to mohlo někdy hodit? Angličtina po telefonu není nic, co byste nemohli natrénovat. Jak se říká – trénink dělá mistry. To ostatně platí i v tomto případě, proto si udělejte denně chvilku a natrénujte si své jazykové dovednosti.  

Pomocníkem vám může být v takové chvíli třeba váš kamarád nebo kolega, se kterým si budete zkoušet telefonovat nanečisto. I při zkušebním hovoru mějte po ruce tužku a papír a nebojte se vnést do praxe veškeré fráze, které jste se naučili.  

TIP REDAKCE: 5 jednoduchých tipů na angličtinu pro samouky

Angličtina po telefonu – FAQ 

 1. Co mi nejvíce pomůže při telefonování v angličtině? 

  Slovní zásoba! Pokud budete mít dostatečnou slovní zásobu, nebudou pro vás složité ani rozhovory v angličtině po telefonu, ani ty tváří v tvář.  

 2. Existuje ještě více frází, které ocením při telefonování v anglickém jazyce? 

  Ano, samozřejmě. Seznam užitečných frází je daleko delší, ovšem výše uvedené fráze patří mezi základní a klíčové. Pokud se naučíte je, telefonát v angličtině hravě zvládnete. 

 3. Je lepší, když volá člověk mně nebo já jemu? 

  Pokud víte, že budete vést rozhovor v angličtině, zavolejte určitě vy dotyčnému čili vezměte otěže do svých rukou. Hlavní výhodou je, že rozhovor vedete vy, tudíž se nedostanete do okamžiku, kdy nebudete znát odpověď nebo nebudete vědět, co dál.  

 4. Kvůli čemu nejčastěji probíhají telefonáty v angličtině?

  Za rozhovory v angličtině po telefonu často může práce (mluvíte s klienty, nabízíte služby, domlouváte spolupráce). Během dovolené jste nuceni mluvit anglicky po telefonu třeba s úřady nebo s nemocnicí, pokud voláte kupříkladu záchranku. Situací, kdy dochází k rozhovorům v angličtině je však celá spousta.

Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. 😉
 • Celkem 7 jazykových v kterých zažijete příliv nové energie a chuti to studií. 
 • Vyzkoušíte praxí prověřené moderní i klasické techniky, které vedou k výsledkům.
 • Je to zdarma. Každý den vám přijde nový úkol na e-mail. 
✅ Začněte ještě dnes. Zadejte e-mail, na který vám pošleme 1. úkol. 

Na e-mail vám budeme posílat pouze úkoly, výzvy z Jazykového restartu a další tipy a užitečné informace ke studování jazyků. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky