Poradíme vám, jak na studium cizích jazyků 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇪🇸 🇷🇺 🇮🇹

✅ Narozeninový balíček. Získejte 140 USD na online jazykové lekce na italki.com.
Získat první lekce zdarma >>

5 jednoduchých tipů na angličtinu pro samouky

Taky pořád začínáte s angličtinou? 

Říkáte si každý rok, že letos to konečně dáte?

A pak si vždy na dovolené připadáte stejně trapně jako loni

Předloni…

před předloni…

Vaše neznalost angličtiny vás dokonce tak paralyzuje, že je vám trapné přihlásit se na nějaký kurz, nebo do jazykovky a raději na internetu hledáte různé tipy na angličtinu pro samouky? 

Přiznám se, že to mám úplně, ale úplně stejně. Na dovolené se každý rok cítím děsně trapně, když za mě přítelkyně objednává a představa, že svoji rozkošnou angličtinu předvedu nějaké skupince lidí mě doslova paralyzuje. 

A je úplně fuk, jak je lektor friendly a jak moc vás dopředu očkují bezpečnostní vakcínou typu:

 • dělejte hodně chyb, tak se rychleji učíte
 • tady je bezpečné prostředí, nemusíte se bát
 • nestyďte se

Možná právě proto je pro mě mnohem lepší zkoušet různý metody angličtiny pro samouky. Možná to právě máte podobně.

Angličtina pro samouky – mých 5 „tajných“ technik 🇬🇧

1. Sledování filmů v angličtině

Filmy mě hodně baví. A některé mám nakoukané třeba 10x. Třeba můj oblíbený díl Jamese Bonda – Casino Royale jsem viděl minimálně 15x. Hezky pěkně v češtině s luxusním dabingem. 

A nesmějte se mi prosím. Mám to prostě rád. 😎🥃🔫

Angličtina pro samouky sledování filmů v angličtině

Takovéhle filmy, které znám téměř nazpaměť, si pouštím v angličtině s titulkama. Sice tomu nerozumím, ale díky precizně dokonalé 😂 znalosti děje vím přesně o čem právě mluví, nebo co píšou v titulkách.

Poslední dobou zkouším i sledovat filmy bez titulek. Jenom v anj. Člověk se víc soustředí na to co říkají. Můj mozek totiž nezvládá sbírat slovíčka z textu i mluveného slova najednou.  

Nevím úplně jaký to má dopad na moji anj, ale baví mě to. A všichni říkají, že sledování filmů je dobrý. A ten dobrý pocit, že něco dělám je k nezaplacení.

Na sledování filmů a studování anj. existují i různé aplikace. Já jsem dřív zkoušel Mooveez.com. Myslím, že to je šikovná aplikace, ale mě to nějak neoslovilo.

2. Překlady stránek

Můj job je online marketing a tak velmi často hledám inspiraci v zahraničí. Pro nás markeťáky jsou hodně důležité texty. Především prodejní texty. A tak jsem si začal jednoduše překládat zajímavé prodejní stránky z anj.

Zabíjím tím dvě mouchy jednou ranou. Jednu anglickou mouchu a jednu marketingovou. Zkrátka je to téma, které mě baví. Jsou týdny, kdy s tím strávím každé ráno cca 20 – 30 minut.

Teprve potom se s dobrým pocitem, že jsem něco udělat pro svoji anj i pro svůj business vrhnu na povinnosti běžného dne.

Jednoduše překládám stránky, které mě zajímají. U mě je to podnikání a online marketingu, pro vás to může být třeba cestování, nebo sport.

Zkuste si například přeložit své stránky a potom je třeba porovnat s profesionálním překladem webu od překladatelské agentury.

3. Knížky v angličtině

Svoji prvni anglickou knížku jsem si koupil v Dubaji. Svoji druhou anglickou knížku jsem dostal. Třetí a čtvrtou jsem si objednal z USA (správně, je o marketingu) A poslední jsem si koupil v Praze. Ani jednu jsem ještě nepřečetl celou. 🤦‍♂️

Angličtina pro samouky anglické knížky

Hodně času trávím u počítače a občas mám těch svítících obrazovek docela dost. Pak je fajn si zalézt s knížkou a jen tak si číst. Dělám to i normálně s českýma knížkama. 😉

Ale když čučím o anglické knížky, tak to je opět další minikousek do skládačky mé budoucí dokonalé angličtiny. 😂

No, rozumím tomu tak na 53 %. Ale to vůbec nevadí. Prostě čtu… A občas si vypíšu pár slovíček do notýsku. 😉 Jenom pár, nesnažím se to přeložit doslova jako v předchozím bodě.

Relaxuji přeci s knížkou.

4. Lektor angličtiny

Tady asi není moc co vysvětlovat. English native speaker je prostě must have! Já toho svého našel jednoduše na Teacher Creature.

Vždy napíšu několika lektorům najednou a podle reakcí si vybírám. Je pro mě důležité, aby to nebyl jenom pokec, ale aby lektor opravdu učil.

Většinou oslovuji pouze lektory, který mají nějaké certifikáty (lektorské kurzy) a také mají na internetu reference. Cena se pohybuje od cca 300 Kč až do 800 Kč.

Můj lektor si říká 400 Kč a scházíme se minimálně jednou týdně. Rád bych víckrát. Ale práce… Zas nemůžu všechen čas věnovat angličtině. Taky musím někdy pít pivo. 🍺

5. Aplikace pro anglické samouky

Začal jsem Duolingem, což je asi první aplikace, která napadne každého anglického samouka. Mě ale vůbec nevyhovuje. Přišlo mi, že se furt do kolečka učím základy a nikam se neposouvám.

Jak se řekne Kdo jsem, a že moje oblíbená barva je zlatá už umím. 

Mnohem víc mě baví aplikace Online Jazyky. Kde studuju už 4 kurz a patřím mezi 50 nejlepších studentů v počtu odstudovaných hodin. 😂

Můžete si to ověřit, když si mě přidáte do přátel v aplikaci. Teda, pokud ji také využíváte. 😉 Najdete mě tam jako Dušan Souček a teď tam mám profilovou fotku z Londýna s W. Churchilem v pozadí. 😉

Studuju každý den. Můj rekord je právě teď 41 dní v kuse a pořád roste. Někdy hodinu denně, někdy půl, někdy jenom 15 minut.

 • Každý den si procvičím slovíčka. Teda spíš celé fráze.
 • Každý den se také opakují některá cvičení. Většinou ty, která vám moc nešla.
 • A každý den se posunu zase o kousek dál v nové látce. To mě baví nejvíc. Ale prý se člověk nejvíc učí opakováním. Tak nejdřív vlítnu na slovíčka a stará cvičení.

Líbí se mi velká variabilita cvičení a možnost studovat kdykoli a odkudkoli. Při čekání na tramvaj, v tramvaji, v čekárně u doktora, na záchodě, v hospodě, v práci, v autě (když neřídíte), atd. 😉

Kdykoli, když mám pár volných minut a nechci jenom tak koukat “do blba”, tak můžu studovat anj. Ale občas jen tak koukám „do blba“. To zase jo. 😂

Všiml jsem si také jedné věci. Vždycky se ve cvičeních objeví něco nového. Něco čemu nerozumím. Teď si třeba vzpomínám na vazbu “there is”, nebo můj oblíbený předpřítomný čas “have to”. 

Apka vám tuhle gramatiku naservíruje nenápadně v několika cvičení, bez jakéhokoli gramatického základu. A teprve za pár lekcí vám to gramaticky vysvětlí.

Mám na sobě vypozorováno, že takhle tu gramatiku pochopím asi tak 100x rychleji. Než, když se mi to kdokoli, nebo cokoli snaží vysvětlit dopředu. 😂

Nevím jestli je to úmysl, nebo je to jenom výplod mé technologické fantazie, ale na mě to teda funguje dokonale.

Vyzkoušet aplikaci Online Jazyky zdarma >>

Tipů na angličtinu pro samouky jsou určitě tisíce. Rád testuju a zkouším různé přístupy. Pokud máte nějaký zajímavý tip, tak mi jej určitě připište do komentářů. 

Díky.

Dušan Souček

Dušan Souček

Podnikatel, 🗺 cestovatel, věčný začátečník a samouk v Angličtině 🙄. Baví mě testovat a zkoušet různé možnosti formy studia. Svůj boj s Angličtinou sdílím na blogu www.myenglishhacks.cz

6 komentářů

 1. Ahoj, za mne Duolingo 😉 Za prve je zdarma narozdil od tebou propagovane Online jazyky, to predevsim. Duolingu he potreba prijit na chut. Poprve jsem to po par cvicenich vzdal se stejnym pocitem, ze se nikam neposouvam. Udelal jsem asi 75 dni a na pul roku to zabalil. Ted uz jedu napodruhe a v kuse mam 196 dni radu a muzu rici, ze na sobe vidim jasny pokrok. Drive jsem nektere lekce vubec nechapal ale ted skoro po 200 dnech v kuse uz je plnim celkem v pohode 😉
  Muj prispevek do „mlyna napadu“ jak se ucit je sledovani serialu „Extra English Epizode“. Vtipny serial o 4 mladych lidech zijicich v Londyne, krasne ciste mluvi a jsou I titulky pro zacatek.
  Do tretice muj tip je pousteni si z YouTube ruzne lektory na cviceni AJ. Poustim si to pri ceste do prace v aute, he to dobre ma poslech a k vzdelavani. Drzim nam vsem vecnym bojovnikum a AJ palce, at to prokleti zlomime jiz brzy 🙃

  1. Ahoj Pavle,

   díky moc za komentář do „mlýna nápadů“. 😉 Seriál vypadá zajímavě. Myslím, že se na něj podívám.

  1. Zdravím Václave, snažil jsem se tu aplikaci LinQ najít, ale nepovedlo se mi to. Ale možná jsem to jenom rychle vzdal. 😉 Nemáte odkaz, kde bychom ji mohli najít?

 2. Ahoj, já mám dobrou zkušenost s Angličtina jinak Sedmá lekce podcast. Základ je zdarma, jinak se musí připravit, ale je to velice zábavný způsob učení.

  1. Zdravím Michaelo, díky moc za tip. Zatím jsem se díval jenom tak v rychlosti. Informace, že u sedmé lekce se vždy začátečníci zaseknou mi přijde vtipná. A docela pravdivá. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled